Przejdź do treści

Obserwując, co osiągają inni, nabieramy motywacji i chęci do pracy

Fot. free-images.com

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na rozwój osobisty i zawodowy jest czerpanie wiedzy od lepszych i bardziej doświadczonych osób.

Najlepsze sposoby na skuteczne szukanie mentorów zawodowych oraz czerpanie wiedzy od lepszych

Posiadanie indywidualnego wzoru do naśladowania pozwala na zdobywanie nowych umiejętności oraz zwiększanie efektywności w pracy. Obserwując co osiągają inni, nabieramy motywacji i chęci do pracy, by osiągnąć podobne cele. Jakie są najlepsze sposoby na skuteczne szukanie mentorów zawodowych oraz czerpanie wiedzy od lepszych?

Warto zainwestować swój czas i uwagę na naukę od bardziej doświadczonych

Wiedząc w jakiej branży chcemy się rozwijać i jaka dziedzina nas interesuje, warto zainwestować swój czas i uwagę na naukę od bardziej doświadczonych. To oni, mniej lub bardziej świadomie wpływają pozytywnie na nasze podejście do pracy, zwiększają naszą samoocenę i poczucie własnej wartości.

Podczas szukania mentorów starajmy się obierać podobne kroki co oni w dążeniu do osiągnięcia wyznaczonego celu

– Bez względu na to, czy jesteś początkującym w swojej dziedzinie czy doświadczonym specjalistą, zawsze warto szukać okazji do nauki od tych, którzy są lepsi od nas. Co ważne, podczas szukania mentora i wzoru do naśladowania, starajmy się obierać podobne kroki co oni w dążeniu do osiągnięcia wyznaczonego celu, a nie porównujmy się, zaniżając swoje wartości – zaznacza Mateusz Wróbel, przedsiębiorca oraz prezes firmy Supreme Energy.

Pracodawca powinien zapewniać wsparcie w szukaniu mentorów

Pracodawca, jako źródło ogromnej wiedzy w danej branży, powinien zapewniać wsparcie w szukaniu mentorów i umożliwiać naukę od lepszych. Dodatkowo może podzielić się swoimi strategiami, które pozwolą nam skuteczniej działać i lepiej radzić sobie z wyzwaniami.

Rozwój zawodowy opiera się w głównej mierze na praktyce i doskonaleniu swoich umiejętności

– Idealną formą takiego wsparcia w poszukiwaniu inspiracji do pracy są szkolenia prowadzone przez doświadczonych specjalistów. Angażowanie pracowników o różnym stopniu zaawansowania w darmowe warsztaty i szkolenia umożliwia poznawanie cudzych metod i praktyk ułatwiających pracę, wzbogacanie swojego bagażu doświadczeń o nowe narzędzia i techniki oraz integrowanie się współpracowników. Rozwój zawodowy opiera się w głównej mierze na praktyce i doskonaleniu swoich umiejętności. Warto zatem czerpać wiedzę od doświadczonych kolegów i koleżanek, którzy pokonali większą liczbę kroków, by zbliżyć się do wyznaczonego celu. Szukanie mentora, który osiągnął bądź zbliżył się do tego punktu, do którego my dążymy, pozwala na skrócenie drogi do sukcesu i uniknięcie błędów, które popełnili nasi poprzednicy – dodaje Mateusz Wróbel.

Korzystanie z wiedzy i doświadczenia mentora nie jest jedyną wartością mentoringu

Mentoring i dzielenie się wiedzą z młodszym czy mniej doświadczonym pokoleniem jest szczególnie ważne dla osób wkraczających dopiero na rynek pracy. Jak twierdzi Mateusz Wróbel, korzystanie z wiedzy i doświadczenia mentora nie jest jedyną wartością mentoringu. Równie istotnym aspektem dla młodego pracownika jest budowanie sieci kontaktów. Uzyskany dzięki temu dostęp do różnorodnych i cennych kontaktów, otwiera wiele furtek i ścieżek rozwoju.

– Uczenie się od lepszych od siebie pozwala nam na stałe podnoszenie swoich kompetencji i umiejętności. Świat się zmienia, a wraz z nim wymagania wobec naszych umiejętności. Dlatego ważne jest, aby stale je rozwijać i pogłębiać swoją wiedzę. Dzięki temu łatwiej będzie nam dostosowywać się  do zmieniających się warunków na rynku pracy – uważa prezes Wróbel.
Udostępnij: