Przejdź do treści

Osobom z niepełnosprawnością potrzebne konkretne, realne działania i więcej empatii

Fot. Centrum Informacyjne

– Od wielu lat mam zaszczyt zasiadać w kapitule konkursu „Pracodawca Godny Zaufania” w wyśmienitym gronie wybitnych znawców i ekspertów.

Podstawowym celem tego projektu jest promowanie wśród pracodawców odpowiedzialnej, zgodnej z normami europejskimi polityki pracowniczej i polityki socjalnej. Tytuł ten przyznawany jest przedsiębiorstwom i instytucjom, które w zakresie polityki pracowniczej sięgają po ciekawe i skuteczne rozwiązania – uwzględniając rozwój zawodowy pracowników i ochronę ich praw – napisał na portalu Centrum Informacji Juliusz Bolek, przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.

Nagrody „Pracodawca Godny Zaufania” są przyznawane przedsiębiorcom w następujących kategoriach: „Programy stażowe”, „Wolontariat”, „Motywacja”, „Edukacja”, „Firma przyjazna osobom z niepełnosprawnościami”, „Lider ESG”, „Rozwój i cyfryzacja” oraz „Działalność zagraniczna”.

Po raz pierwszy nie przyznano nagrody w kategorii „Firma przyjazna osobom z niepełnosprawnościami”

W edycji konkursu w 2022 r., po raz pierwszy nie przyznano nagrody w kategorii „Firma przyjazna osobom z niepełnosprawnościami”. Można pomyśleć, że sytuacja zawodowa tej grupy społecznej jest tak wspaniała, że nie zostało już nic do zrobienia. Czy aby na pewno?

W Polsce osób z orzeczoną niepełnosprawnością jest ponad 5 milionów. To przy rynku pracy szacowanym na ok. 15 milionów mogłoby oznaczać, że co 3. osobą z niepełnosprawnością jest aktywnym pracownikiem.

Dla bardzo wielu osób z niepełnosprawnością nie ma pracy

Nic nie wskazuje na to, żeby tak było. Oczywiście trzeba odliczyć osoby, które jeszcze nie weszły w wiek aktywności zawodowej i takie, które już są na emeryturze oraz takie, których stopień niepełnosprawności jest na tyle skomplikowany, że nie mogą podjąć pracy. Oznacza to, że z pewnością dostęp do rynku pracy jest dla nich ograniczony. Nawet przy niskim bezrobociu na poziomie 5,1 proc., nawet przy założeniu, że metodologia zaniża prawdziwy poziom bezrobocia. Dla bardzo wielu osób z niepełnosprawnością nie ma pracy. To zła wiadomość, bo rynek pracy cierpi na głód pracowników – podkreśla Juliusz Bolek.

– Z powodu zaistniałej sytuacji jest mi bardzo przykro, choć wydaje się ona zrozumiała, biorąc pod uwagę malejącą wysokość wsparcia stanowisk pracy dla osób z niepełnosprawnością, przez PFRON. Zmiana przepisów mogłaby sprawić, że pracodawcy bardziej otwarliby się na tego typu pracowników, zwłaszcza, że są to osoby charakteryzujące się wysoko skrupulatnością, rzetelnością, zaangażowaniem w pracę i lojalnością – dodaje.

RPO: zapewnić osobom z niepełnosprawnościami godne i równe życie

Problem dostrzega prof. Marcin Wiącek, rzecznik Praw Obywatelskich, który oświadczył, podczas gali XII edycji Konkursu „Pracodawca Godny Zaufania”, że „jest jeszcze wiele do zrobienia na poziomie władzy i społeczeństwa, w tym pracodawców, aby zapewnić osobom z niepełnosprawnościami godne i równe życie.”

Pracodawcom musi się kalkulować zatrudnianie osób z niepełnosprawnością

– Zgadzam się z RPO, że jeszcze wiele do zrobienia, aby zapewnić osobom z niepełnosprawnościami zapewnić godne i równe życie. Potrzebne są tej sprawie konkretne, realne działania i więcej empatii. Pracodawcom musi się kalkulować zatrudnianie osób z niepełnosprawnością. Wówczas poprawi się zarówno dobrostan osób z niepełnosprawnością jak i całego społeczeństwa, a więc wszyscy na tym zarobią. Warto to mieć na uwadze – dodaje Bolek.

Jest on ekspertem z zakresu zarządzania, promocji i komunikacji. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i PAN. Prowadzi własną działalność pod marką Ars PR. Od 1987 r. pracował jako dyrektor, doradca zarządu, członek zarządu i członek rad nadzorczych w instytucjach oraz spółkach prawa handlowego, zatrudniających od 2 do 20 tysięcy osób. Posiada certyfikat przyznany przez Polski Instytut Dyrektorów „w uznaniu za postawę i działania wyróżniające się najwyższymi standardami Corporate Governance i wartościami etycznymi w biznesie”.

Od 2011 r. przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu. W 2017 r. otrzymał wyróżnienie „Finansista Roku”.
Udostępnij: