Przejdź do treści

Partnerem XI Forum Promocji Turystycznej w Radomiu Izraelskie Rządowe Centrum Turystyki

Na zdjęciu ludzie modlący się przed Ścianą Płaczu w Izraelu

12 października br. w Terminalu Lotniska Warszawa-Radom odbędzie się XI Forum Promocji Turystycznej. Partnerem wydarzenia jest Izraelskie Rządowe Centrum Turystyki – IGTO, odpowiedzialne za promocję turystyczną Izraela.

Pod względem liczby odwiedzających Izrael, tuż przed pandemią, w 2019 roku, turyści polscy zajęli szóste miejsce – poinformował portal WaszaTurystyka.pl. Poniżej wymieniamy – za portalem – największe atrakcje Izraela.

1. Jerozolima. Serce Izraela niewątpliwie bije w Jerozolimie, jednym z najstarszych miast na świecie. Choć zwana jest Miastem Pokoju, to ma niezwykle skomplikowaną i dramatyczną historię, pełną wojen i walki o wpływy. Na przestrzeni wieków różne armie wielokrotnie walczyły o to wyjątkowe miasto. Jerozolima jest uważana za święte miasto przez wyznawców trzech głównych religii monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Zabytkowe Stare Miasto, otoczone murami obronnymi, podzielone jest na cztery dzielnice: żydowską, chrześcijańską, ormiańską i muzułmańską.

Najważniejszym punktem i sercem dzielnicy jest tutaj Bazylika Grobu Świętego. Z kolei Dzielnica Muzułmańska, której najważniejszą część stanowi Wzgórze Świątynne, to gęsty labirynt małych uliczek, przepełnionych straganami i tłumami przechodniów. Przez jej środek biegnie Via Dolorosa, Droga Krzyżowa, którą prawdopodobnie przemierzył Jezus Chrystus dźwigając krzyż na Golgotę. W Dzielnicy Żydowskiej znajdują się liczne synagogi i Ściana Płaczu, czyli najświętsze miejsce judaizmu.

2. Tel Awiw – ze złotymi plażami i wspaniałą architekturą, to najnowocześniejsza metropolia Izraela i jedno z ulubionych miejsc turystów. Większość przyjeżdża tu, by rozkoszować się słońcem, robić zakupy w butikach z rękodziełem i delektować się smakołykami w licznych kafejkach i restauracjach. Cudowne wybrzeże Morza Śródziemnego jest idealnym miejscem na relaks i na podziwianie bajkowych zachodów słońca. I choć plaże należą niewątpliwie do najważniejszych atutów miasta, to jest tu znacznie więcej niesamowitych atrakcji turystycznych godnych uwagi. Centralna część Tel Awiwu, nazywana z uwagi na charakterystyczną zabudowę „Białym miastem”, w 2003 roku została umieszczona na liście światowego dziedzictwa UNESCO, jako największe na świecie skupisko budynków modernistycznych w stylu Bauhaus. Tel Awiw słynie również ze świetnych teatrów, w tym ulicznych i ze wspaniałych koncertów, które często odbywają się w klubach lub na plaży. Tutaj naprawdę nie można się nudzić.

3. Morze Martwe. Morze Martwe znane w języku hebrajskim jako Yam Ha-Melah, czyli Morze Soli, jest najniżej położonym miejscem na Ziemi, otoczonym przepięknym krajobrazem pustyni Negew. Niezwykłe stężenie soli sprawia, że na powierzchni z łatwością unoszą się ludzie zupełnie nieumiejący pływać. Wodom Morza Martwego przypisuje się niebywałe właściwości zdrowotne i lecznicze, z tego powodu często nazywane jest największym naturalnym SPA na świecie. Według legendy, głęboko na dnie leżą ruiny Sodomy i Gomory.

4. Ejlat. Ejlat jest miastem o największej ilości słonecznych dni w Izraelu. Dla tych, którzy chcą zaznać aktywnego wypoczynku, mają okazję spróbować tego w bardzo intensywnej formie i pięknych okolicznościach przyrody. Dla chcących spędzić wakacje w Ejlat mam dobrą wiadomość: znajdują się tu świetnie wyposażone kompleksy do uprawiania sportów wodnych, takich jak narciarstwo wodne, windsurfing czy surfing. Natura obdarzyła tutejsze wody rafą koralową, będącą wymarzonym miejscem do nurkowania. Co więcej, pływać tu można w towarzystwie delfinów. Warto odwiedzić Rafę Delfinów, miejsce gdzie te wspaniałe ssaki mogą żyć w naturalnych warunkach, a zarazem w pełnej bliskości z człowiekiem. Jeśli chcemy poznać lepiej tutejszą faunę i florę, warto zwiedzić Podwodne Obserwatorium i Park Morski. Wrażenia niezapomniane

Pogoda i temperatura. Z uwagi na to, że temperatura w Izraelu w środku lata jest bardzo wysoka i przekracza nawet 40 stopni Celsjusza, najlepszym momentem na przyjazd do tego kraju jest początek wiosny lub jesień. Wtedy pogoda w Izraelu nadal jest bardzo ładna. Zimą zdarzają się opady, a latem żar może lać się z nieba, choć dla niektórych wysokie temperatury w czerwcu, lipcu czy w sierpniu nie są problemem i nawet wolą w takich warunkach zwiedzać Izrael. Wakacje spędzone tam latem będą okazją do wypoczywania na piaszczystych plażach. Natomiast jeśli celem są krajoznawcze, wypełnione zwiedzaniem wczasy, Izrael poza sezonem będzie doskonałym wyborem.

Co przywieźć z Izraela? Można wybrać kosmetyki z Morza Martwego. A także rozejrzeć się za błotem z dna morza, którego uzdrawiające właściwości znane są na całym świecie. Nie można go zbierać z plaży, ale można kupić i zabrać do Polski. Świetnym pomysłem będą też upominki kulinarne, na przykład przyprawy, które na targach m.in. w Jerozolimie kuszą swoim zapachem i barwami. Innymi typowymi rzeczami, jakie możesz przywieźć z Izraela, są herbata, hummus, chałwa i inne lokalne słodycze.

Czas i miejsce Forum: 12 października 2022 r., Terminal Lotniska w Radomiu. Uczestnicy: biura podróży, agenci turystyczni, osoby odpowiedzialne za promocję w samorządach wojewódzkich, gminnych, powiatowych, pracownicy i członkowie ROT-ów i LOT-ów, branża turystyki krajowej i przyjazdowej, hotelarze.

Organizatorem jest redakcja portalu branżowego WaszaTurystyka.pl. Współorganizatorami są: Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” i Lotnisko Warszawa-Radom.

Złotymi Partnerami są: Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, Województwo Podkarpackie. Partnerami są: Chorwacka Wspólnota Turystyczna, Izraelskie Rządowe Centrum Turystyki – IGTO, Ogólnokrajowa Spółdzielnia Turystyczna „Gromada”, MerlinX, Tourist Polska.

Patronem Honorowym jest Ministerstwo Sportu i Turystyki. Patronami są: AM Art Media Agencja PR, Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, Instytut ESG, Krakowska Izba Turystyki, Polska Izba Turystyki, Pracodawcagodnyzaufania.pl, RaportCSR.pl

Udostępnij: