– System kaucyjny to bardzo ważny i gorący temat, szczególnie dla branży napojowej. Nikt nie ma wątpliwości, że musimy dostosować nasze ustawodawstwo do wymogów dyrektyw środowiskowych.
Jako branża już od dawna apelujemy, że taki system jest potrzebny. Natomiast doniesienia mediowe, jaki ma być jego kształt, niepokoją – mówi w rozmowie z portalspozywczy.pl Krzysztof Pawiński, prezes Grupy Maspex.
– Niepokoją zapowiedzi szerokiego zakresu opakowań. Uważamy, że system powinien wspierać zbiórkę tego, z czym mamy obecnie problem. Zarówno ze szkłem jednorazowym, jak i puszką – problemu nie mamy, a wyzwaniem jest zbiórka opakowań plastikowych. Unijna dyrektywa środowiskowa ustanawia m.in. poziomy w zakresie selektywnej zbiórki w celu recyklingu butelek z tworzyw sztucznych po napojach, wynoszące: 77% do 2025 r. i 90% do 2029 r. wprowadzając ponadto wymóg, że od 2025 r. wszystkie butelki plastikowe muszą być wykonane w minimum 25% z materiału pochodzącego z recyklingu, a od 2030 r. w 30%. I tu nie ma sporu – wszyscy rozumieją, że system kaucyjny – dobrze zorganizowany – pomoże w osiągnięciu tych celów. Jeżeli mamy skupić się na regulacji, skupmy się na niej tam, gdzie ona jest wymagana. Tam, gdzie innymi, tańszymi sposobami osiągnęliśmy cele, nie wprowadzajmy destrukcji – dodaje prezes Grupy Maspex.
Jego zdaniem szczególnie kuriozalna jest zapowiedź włączenia do systemu opakowań szklanych jednorazowego użytku – w sytuacji, w której systemy gminne doskonale radzą sobie z tym surowcem, a i dla konsumentów zbiórka jest przyjazna.
(…)- Powinien być jeden operator powołany przez producentów wprowadzających swoje produkty na rynek, który będzie działał w formule not -for- profit. Nie ma więc mowy o jakiejkolwiek grze konkurencyjnej, ponieważ operator ma przede wszystkim za zadanie wypełnienie celów środowiskowych, a nie tworzenie przewag konkurencyjnych, czy też generowanie zysków. Operator powinien być też właścicielem surowca. Co ważne, a mało się o tym mówi – kaucja powinna być zwolniona z VAT. Nie jest ani towarem, ani usługą, brak jej zwolnienia z VAT doprowadzi do gigantycznych problemów rozliczeniowych i formalnych, bez istotnej korzyści dla budżetu – alarmuje Pawiński.