Przejdź do treści

Pierwsza edycja Akademii Managera Horyzontu Europa NCBR zakończona

Fot. NCBR

950 osób wzięło udział w pierwszej edycji Akademii Managera Programu Ramowego Horyzont Europa. Inicjatywa zorganizowana została przez Krajowy Punkt Kontaktowy PR UE Horyzont Europa w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

W ramach wydarzenia, podczas 12 modułów szkoleniowych oraz spotkań towarzyszących, prezentowano cały cykl życia projektu z Horyzontu Europa. Uczestnicy mogli zdobywać wiedzę od niemalże 80. ekspertów. – To największe przedsięwzięcie szkoleniowe zrealizowane jak dotąd przez KPK NCBR, oczekiwane przez środowisko naukowe i bardzo dobrze przyjęte – powiedziała Agnieszka Ratajczak, dyr. Biura Współpracy Międzynarodowej NCBR.

12 podstawowych spotkań tematycznych oraz 9 towarzyszących, w których uczestniczyło regularnie ponad 950. uczestników w formule online

W ramach pierwszej edycji Akademii Managera Horyzont Europa eksperci z Krajowego Punktu Kontaktowego, sieci Horyzontalnych Punktów Kontaktowych oraz goście zewnętrzni poprowadzili w formule online 12 podstawowych spotkań tematycznych oraz 9 towarzyszących, w których uczestniczyło regularnie ponad 950. uczestników. Podczas spotkań uczestnicy zostali poprowadzeni „krok po kroku” odkrywając tajniki programu Horyzont Europa według koncepcji „od pomysłu do projektu”, tzn.: jak zarejestrować się w systemie, jak analizować dokumentację konkursową, jak poszukiwać partnerów, przygotować administracyjną i merytoryczną część wniosku projektowego, jak wygląda proces oceny wniosku oraz podpisanie umowy grantowej i umowy konsorcjum. Ponadto otrzymali solidną dawkę wiedzy z zakresu procesu raportowania, rozliczania kosztów, a także na temat spotkań przeglądowych oraz audytów.

Horyzont Europa jest największym programem na rzecz badań naukowych i innowacji w historii UE

Budżet programu Horyzont Europa na lata 2021-2027 wynosi 95,5 mld euro. Stanowi to wzrost o 30 proc. w stosunku do poprzedniego programu Horyzont 2020 i sprawia, że Horyzont Europa jest największym programem na rzecz badań naukowych i innowacji w historii UE. Środki te dystrybuowane są na poziomie europejskim, a zatem trzeba się o nie starać w bardzo wymagającej konkurencji międzynarodowej. Niezwykle ważne jest więc, aby polscy potencjalni uczestnicy programu Horyzont Europa potrafili trafnie odczytywać dokumentację konkursową, a następnie skutecznie wdrażać poszczególne etapy realizacji projektu pod względem administracyjnym.

Przede wszystkim przedstawiciele firm i uczelni, ale także instytutów badawczych, administracji publicznej oraz firm konsultingowych

-W naszym cyklu wzięli udział przede wszystkim przedstawiciele firm (38%) i uczelni (31%), ale także  instytutów badawczych (20%), administracji publicznej (7%) oraz firm konsultingowych (5%). To wspaniała wiadomość, bo z doświadczenia wiemy, że we wszystkich typach jednostek brakuje osób, które mogą sprawnie poprowadzić obsługę administracyjną wniosków, a potem grantów z Horyzontu Europa. – komentuje Magdalena Bem-Andrzejewska, dyr. Działu Krajowego Punktu Kontaktowego w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Absolwenci Akademii Managera otrzymali zaświadczenia o odbytych szkoleniach. Aby uzyskać certyfikat należało uczestniczyć w minimum 10 spotkaniach głównego cyklu oraz pozytywnie zaliczyć test z wiedzy po każdym module.

Program realizowany był w formule online i trwał 12 tygodni. Kolejną odsłonę programu Akademii Managera Dział Krajowego Punktu Kontaktowego NCBR zapowiada na jesień 2023 roku.
Udostępnij: