Przejdź do treści

Polacy chcą zarabiać więcej, chętniej poszukują nowej pracy

Fot. free-images.com

Choć ponad połowa respondentów nie ma w tej chwili planów związanych ze zmianą pracy, aż 84 proc. jest otwartych na otrzymanie nowej, ciekawej oferty pracy w najbliższych miesiącach, nawet jeśli nie poszukuje zatrudnienia aktywnie – wynika z badania Pracuj.pl, poinformował portal PRoto.pl.

Prawie połowa badanych obecnie aktywnie poszukuje pracy lub zamierza zmienić obecną w najbliższym czasie

Polacy coraz częściej poszukują nowej pracy. 41 proc. badanych obecnie aktywnie poszukuje pracy lub zamierza zmienić obecną w najbliższym czasie. To o 5 punktów proc. więcej w porównaniu do ub. roku.

Poszukują nowej pracy bo chcą zarabiać więcej

Głównym powodem poszukiwania nowej pracy jest chęć zarabiania więcej – takiej odpowiedzi udzieliło 57 proc. badanych. 26 proc. oczekuje możliwości awansu lub rozwoju zawodowego, a 22 proc. ma poczucie niedocenienia w obecnym miejscu pracy. 17 proc. jest zainteresowanych przebranżowieniem. 15 proc. chce z kolei zmienić pracę z uwagi złą atmosferę panującą w ich obecnej firmie.

Na drugim miejscu bezpieczeństwo i stabilność zatrudnienia

Polacy przy wyborze pracy najczęściej kierują się odpowiednim wynagrodzeniem – takiej odpowiedzi udzieliło 73 proc. badanych. Na drugim miejscu znalazło się bezpieczeństwo i stabilność zatrudnienia, wskazane przez 51 proc. Ważny jest także łatwy i szybki dojazd do pracy (38 proc.), a także możliwość wykonywania obowiązków w elastycznych godzinach pracy (31 proc) czy odpowiednia forma pracy – zdalna, hybrydowa lub stacjonarna, w zależności od preferencji (21 proc.). Dla 1/5 liczą się także ciekawe zadania. Ponadto istotną rolę odgrywają kwestie związane z szeroko pojętym dobrostanem pracownika.

Najchętniej pracy poszukują najmłodsi – 59 proc. przedstawicieli pokolenia Z deklaruje, że szuka obecnie nowej pracy albo planuje zmianę w najbliższym czasie. Przeciwnie jest w najstarszej grupie: w gronie osób w wieku 55-65 lata aż 80 proc. nie poszukuje i nie zamierza zmienić pracy.
Udostępnij: