Przejdź do treści

Polscy artyści apelują: Posłowie! Uchwalcie prawo, które wreszcie ochroni nas przed globalnymi korporacjami!

Daniel Olbrychski; fot. ZASP

Olgierd Łukaszewicz, Joanna Szczepkowska, Daniel Olbrychski, Mateusz Damięcki, Michał Żebrowski, Sonia Bohosiewicz, Katarzyna Ankudowicz, Kamil Wodka, Eryk Kulm, Jacek Braciak, Rafał Zawierucha, Paweł Koślik i Wojciech Malajkat – to artyści, którzy wystąpili w apelu wideo, który pojawił się w mediach społecznościowych Związku Artystów Scen Polskich (ZASP).

– Nie chcemy specjalnego traktowania,  pieniędzy od rządu, ani społeczeństwa. Prosimy o ustawowe zapisy, które zagwarantują, że za naszą ciężką pracę otrzymamy należne nam wynagrodzenie od wielkich firm. Prosimy, wspierajcie prawa polskich artystów wykonawców.

O tantiemy z interentu, reemitowania, audiobooków – apelują artyści w wideo opublikowanym przez ZASP Stowarzyszenie m.in. na Youtube, Facebooku i Instagramie:

Youtube: https://youtu.be/CIMiVibRWnQ

Facebook: https://www.facebook.com/zasp.stowarzyszenie/videos/835368005181173

Instagram: https://www.instagram.com/p/C8Wo2JpoWPN/

Według szacunków, obecnie każdego roku artyści, aktorzy, tracą ponad 41 mln zł należnych im tantiem z powodu niedostosowania polskiego prawa do norm europejskich z powodu niedostosowania polskiego prawa do norm europejskich i rozwoju nowoczesnych technologii.

Obecnie w Sejmie ważą się losy nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Procedowany projekt to spóźniona już o kilka lat zmiana, która ma wdrożyć do polskiego prawa dyrektywy UE. Polska jest ostatnim krajem Unii, który jeszcze nie uchwalił takich przepisów, a obecnie obowiązujące regulacje mają już aż 30 lat i nie uwzględniają m.in. rozwoju platform streamingowych, telewizji cyfrowej i internetu.

– Jeśli weźmiemy pod uwagę całość przychodów wielkich korporacji, czerpanych z pracy artystów, które w Polsce szacowane na ponad 7 mld zł rocznie, to kwota należnych nam tantiem jest niewielka. To bardzo ważne, by zagwarantować sprawiedliwe wynagrodzenie dla wszystkich artystów i jedyną drogą, by to osiągnąć, są właściwe zapisy ustawowe – podkreśla Andrzej Gajewski dyr. generalny ZASP.

W zaproponowanym przez rząd projekcie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest już zapis o tantiemach z internetu

Stowarzyszenie ZASP apeluje o wpisanie do ustawy oprócz streamingu/VOD również tantiem z reemitowania i audiobooków. – W zaproponowanym przez rząd projekcie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest już zapis o tantiemach z internetu – mówi w filmie Rafał Zawierucha.

Drodzy parlamentarzyści prosimy, zapewnijcie aktorom prawo do wynagrodzenia z internetu, sieci kablowych, platform cyfrowych i  audiobooków

– Ale pominięte zostały bardzo ważne zapisy gwarantujące polskim aktorom tantiemy z reemitowania i z audiobooków – dodaje Daniel Olbrychski. Drodzy parlamentarzyści prosimy, zapewnijcie aktorom prawo do wynagrodzenia z internetu, sieci kablowych, platform cyfrowych i  audiobooków – apeluje Michał Żebrowski. Wspierajcie prawa polskich artystów – przyłącza się do apelu Paweł Koślik.

Więcej informacji o postulatach artystów znaleźć można na stronie: https://www.zasp.pl/TantiemyDlaAktorow/
Udostępnij: