Krzysztof Krystowski został dyr. Generalnym Northrop Grumman Corporation, amerykańskiego koncernu branży zbrojeniowej, na Polskę. Do jego zadań będzie należała realizacja strategii rynkowej koncernu, plan rozwoju biznesu oraz relacje rządowe w Polsce – poinformowała Agencja Informacyjna.
Polski rząd wybrał Zintegrowany System Dowodzenia Obroną Przeciwlotniczą i Przeciwrakietową oferowany przez Northrop Grumman
Northrop Grumman jest jednym z najważniejszych partnerów dla polskiej armii. Koncern jest zaangażowany we wspieranie Polski, w procesie modernizacji jej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Polski rząd wybrał Zintegrowany System Dowodzenia Obroną Przeciwlotniczą i Przeciwrakietową (IBCS) oferowany przez ten koncern. Ma on być centralnym elementem strategii modernizacji państwa, w ramach programu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Wisła. Będzie to innowacyjna zdolność. Nad powyższym projektem czuwa Zespół Programu Zintegrowanej Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej realizuje zadania w zakresie zarządzania procesami pozyskania i wdrożenia do polskiej armii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu Wisła oraz przeciwlotniczych zestawów rakietowych krótkiego zasięgu Narew.
Krzysztof Krystowski, posiada bogate doświadczenie w zakresie przemysłu i polityki publicznej
Obejmuje on przygotowanie i przeprowadzanie postępowań o udzielenie zamówienia publicznego oraz zawieranie i nadzorowanie umów w obszarze kompetencyjnym Zespołu. – Northrop Grumman ma długoterminowe, strategiczne zobowiązanie do współpracy z polskim rządem oraz lokalnymi partnerami w celu opracowania bogatego wachlarza możliwości, które pomogą w utrzymaniu trwałego bezpieczeństwa – uważa Stephen O’Bryan, wiceprezes korporacji i globalny dyrektor ds. rozwoju biznesu w Northrop Grumman. – Krystowski, posiada bogate doświadczenie w zakresie przemysłu i polityki publicznej. Jestem przekonany, że wesprze on jako dyr. Generalny Grumman Corporation na Polskę aktywność koncernu. Oceniamy, że popyt na produkty koncernu stale zwiększa się. Potwierdzają to rosnące międzynarodowe, w tym polskie wydatki na obronę. Przyczyną jest konieczność sprostania zmieniającym się zagrożeniom – dodaje O’Bryan.
Northrop Grumman jest jednym z przedsiębiorstw „wielkiej piątki” amerykańskiego przemysłu obronnego
Northrop Grumman to amerykański globalny koncern technologiczny. Powstał w 1994 r. w wyniku przejęcia przez Northrop Corporation wytwórni lotniczej Grummman Corporation. Northrop Grumman Corporation jest spółką publiczną, notowaną na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (NYSE). Jest jednym z przedsiębiorstw „wielkiej piątki” amerykańskiego przemysłu obronnego, trzecim na świecie dostawcą produktów i usług obronnych oraz największym producentem okrętów. Firma prowadzi działalność operacyjną w zakresie technologii informacyjnych, elektroniki, astronautyki i aeronautyki oraz okrętownictwa. W ramach tej działalności, produktami koncernu są: produkty wojskowe (systemy zarządzania i kontroli; wielkie systemy informacyjne; systemy obrony antybalistycznej; zaawansowane systemy radarowe; bezzałogowe aparaty latające; systemy wsparcia, logistyczne i treningowe; systemy laserowe wysokich energii; okręty z napędem jądrowym i konwencjonalnym; systemy satelitarne) i produkty cywilne (cywilne systemy informacyjne; systemy satelitarne; systemy informacyjne opieki zdrowotnej).
Centrala Northrop Grumman Corporation w USA, w Falls Church w płn części stanu Wirginia. Koncern zatrudnia ponad 98 tys. pracowników.
Krzysztof Krystowski był prezesem Bumar sp. z o.o. i Polskiego Holdingu Obronnego. W 2015 r. został prezesem i dyr. zarządzającym PZL-Świdnik
Dr Krzysztof Krystowski jest polskim ekonomistą i menedżerem. Ukończył Wydział Zarządzania i Informatyki Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu. Uzyskał tytuł MBA na Wyższej Szkole Zarządzania Polish Open University i Oxford Brookes University, a także ukończył studia doktoranckie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 2003-2006 był wiceministrem gospodarki. W latach 2004–2006 był przewodniczącym rady Fundacji „Centrum Innowacji” FIRE, zajmującej się pomocą małym i średnim przedsiębiorstwom innowacyjnym. W latach 2006–2011 pracował jako menadżer w Grupie Avio – globalnej firmie przemysłu lotniczego. W latach 2012–2013 był prezesem Bumar sp. z o.o. i Polskiego Holdingu Obronnego. W 2015 r. został prezesem i dyrektorem zarządzającym PZL-Świdnik. Od 2016 do 2018 r. był wiceprezesem Finmeccanica Helicopter Division. Był także wiceprezesem Leonardo Helicopters na Polskę. W 2020 roku został wybrany Wiceprezesem European Clusters Alliance (ogólnoeuropejskiej organizacji reprezentującej ponad 150.000 innowacyjnych europejskich przedsiębiorstw) oraz jednym z pięciu przedstawicieli (reprezentacja przed Komisją Europejską) European Aerospace Cluster Partnership.