Przejdź do treści

Polski szef Northrop Grumman Corporation

Krzysztof Krystowski; fot. AZiR

Krzysztof Krystowski został dyr. Generalnym Northrop Grumman Corporation, amerykańskiego koncernu branży zbrojeniowej, na Polskę. Do jego zadań będzie należała realizacja strategii rynkowej koncernu, plan rozwoju biznesu oraz relacje rządowe w Polsce – poinformowała Agencja Informacyjna.

Polski rząd wybrał Zintegrowany System Dowodzenia Obroną Przeciwlotniczą i Przeciwrakietową oferowany przez Northrop Grumman

Northrop Grumman jest jednym z najważniejszych partnerów dla polskiej armii. Koncern jest zaangażowany we wspieranie Polski, w procesie modernizacji jej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Polski rząd wybrał Zintegrowany System Dowodzenia Obroną Przeciwlotniczą i Przeciwrakietową (IBCS) oferowany przez ten koncern. Ma on być centralnym elementem strategii modernizacji państwa, w ramach programu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Wisła. Będzie to innowacyjna zdolność. Nad powyższym projektem czuwa Zespół Programu Zintegrowanej Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej realizuje zadania w zakresie zarządzania procesami pozyskania i wdrożenia do polskiej armii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu Wisła oraz przeciwlotniczych zestawów rakietowych krótkiego zasięgu Narew.

Krzysztof Krystowski, posiada bogate doświadczenie w zakresie przemysłu i polityki publicznej

Obejmuje on przygotowanie i przeprowadzanie postępowań o udzielenie zamówienia publicznego oraz zawieranie i nadzorowanie umów w obszarze kompetencyjnym Zespołu. – Northrop Grumman ma długoterminowe, strategiczne zobowiązanie do współpracy z polskim rządem oraz lokalnymi partnerami w celu opracowania bogatego wachlarza możliwości, które pomogą w utrzymaniu trwałego bezpieczeństwa – uważa Stephen O’Bryan, wiceprezes korporacji i globalny dyrektor ds. rozwoju biznesu w Northrop Grumman. – Krystowski, posiada bogate doświadczenie w zakresie przemysłu i polityki publicznej. Jestem przekonany, że wesprze on jako dyr. Generalny Grumman Corporation na Polskę aktywność koncernu. Oceniamy, że popyt na produkty koncernu stale zwiększa się. Potwierdzają to rosnące międzynarodowe, w tym polskie wydatki na obronę. Przyczyną jest konieczność sprostania zmieniającym się zagrożeniom – dodaje O’Bryan.

Northrop Grumman  jest jednym z przedsiębiorstw „wielkiej piątki” amerykańskiego przemysłu obronnego

Northrop Grumman to amerykański globalny koncern technologiczny. Powstał w 1994 r. w wyniku przejęcia przez Northrop Corporation wytwórni lotniczej Grummman Corporation. Northrop Grumman Corporation jest spółką publiczną, notowaną na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (NYSE). Jest jednym z przedsiębiorstw „wielkiej piątki” amerykańskiego przemysłu obronnego, trzecim na świecie dostawcą produktów i usług obronnych oraz największym producentem okrętów. Firma prowadzi działalność operacyjną w zakresie technologii informacyjnych, elektroniki, astronautyki i aeronautyki oraz okrętownictwa. W ramach tej działalności, produktami koncernu są: produkty wojskowe (systemy zarządzania i kontroli; wielkie systemy informacyjne; systemy obrony antybalistycznej; zaawansowane systemy radarowe; bezzałogowe aparaty latające; systemy wsparcia, logistyczne i treningowe; systemy laserowe wysokich energii; okręty z napędem jądrowym i konwencjonalnym; systemy satelitarne) i produkty cywilne (cywilne systemy informacyjne; systemy satelitarne; systemy informacyjne opieki zdrowotnej).

Centrala Northrop Grumman Corporation w USA, w Falls Church w płn części stanu Wirginia. Koncern zatrudnia ponad 98 tys. pracowników.

Krzysztof Krystowski był prezesem Bumar sp. z o.o. i Polskiego Holdingu Obronnego. W 2015 r. został prezesem i dyr. zarządzającym PZL-Świdnik

Dr Krzysztof Krystowski jest polskim ekonomistą i menedżerem. Ukończył Wydział Zarządzania i Informatyki Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu. Uzyskał tytuł MBA na Wyższej Szkole Zarządzania Polish Open University i Oxford Brookes University, a także ukończył studia doktoranckie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 2003-2006 był wiceministrem gospodarki. W latach 2004–2006 był przewodniczącym rady Fundacji „Centrum Innowacji” FIRE, zajmującej się pomocą małym i średnim przedsiębiorstwom innowacyjnym. W latach 2006–2011 pracował jako menadżer w Grupie Avio – globalnej firmie przemysłu lotniczego. W latach 2012–2013 był prezesem Bumar sp. z o.o. i Polskiego Holdingu Obronnego. W 2015 r. został prezesem i dyrektorem zarządzającym PZL-Świdnik. Od 2016 do 2018 r. był wiceprezesem Finmeccanica Helicopter Division. Był także wiceprezesem Leonardo Helicopters na Polskę. W 2020 roku został wybrany Wiceprezesem European Clusters Alliance (ogólnoeuropejskiej organizacji reprezentującej ponad 150.000 innowacyjnych europejskich przedsiębiorstw) oraz jednym z pięciu przedstawicieli (reprezentacja przed Komisją Europejską) European Aerospace Cluster Partnership.

Był również członkiem Rady Głównej PKPP Lewiatan oraz Narodowej Rady Ekologicznej przy prezydencie RP, jak również Rady Przemysłowo–Obronnej przy Ministrze Obrony narodowej. Jest prezesem Związku Pracodawców Klastry Polskie i prezesem Śląskiego Klastra Lotniczego oraz wiceprezydentem Pracodawców RP.
Udostępnij: