Przejdź do treści

Ponad 1 mln Ukraińców może przyjechać do pracy w Polsce po zakończeniu wojny

Fot. free-images.com

Co 4. Ukrainiec oraz co 5. Ukrainka rozważa emigrację po zakończeniu wojny, jak wynika z badań Fundacji Inicjatywy Demokratyczne i Centrum Razumkowa.

Takie rozwiązanie będzie szczególnie atrakcyjne dla osób, które w wyniku trwającego konfliktu miały trudności na rynku pracy i będą chciały podreperować domowy budżet. Polska pozostaje liderem wśród krajów wybieranych przez Ukraińców. W ostatnim „Barometrze Polskiego Rynku Pracy” firmy Personnel Service 43% naszych wschodnich sąsiadów planowało powrót do Polski. Eksperci firmy szacują, że liczba przyjezdnych może przekroczyć milion osób.

Udział Ukraińców w polskim PKB wyniósł od 0,7 do 1,1%

– Pracownicy z Ukrainy odgrywają istotną rolę w polskiej gospodarce. Z analizy Deloitte dotyczącej 2023 r. wynika, że udział Ukraińców w polskim PKB wyniósł od 0,7 do 1,1%. To istotne wskaźniki. Nie mówiąc już o tym, że nasi wschodni sąsiedzi wypełniają luki w kluczowych sektorach i pomagają firmom utrzymać ciągłość działania w obliczu wyzwań demograficznych. Trzeba też jasno powiedzieć, że Ukraińcy nadal stanowią dla polskich przedsiębiorców pierwszy wybór, jeżeli chodzi o zatrudnianie cudzoziemców, ze względu na bliskość kulturową i językową. Wydaje się, że w razie zakończenia wojny nawet ponad milion osób może chcieć do nas przyjechać – komentuje Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert rynku pracy.

Co czwarty Ukrainiec rozważa emigrację po otwarciu granic

Badanie przeprowadzone przez Fundację Inicjatywy Demokratyczne i Centrum Razumkowa wyraźnie pokazuje, że trudne warunki życia oraz brak stabilności skłaniają wielu Ukraińców do rozważenia emigracji. Wśród mężczyzn aż 25% respondentów wyraziło chęć opuszczenia kraju, vs. 17 proc. kobiet. Ogólnie 21% wszystkich ankietowanych zadeklarowało, że rozważa emigrację, podczas gdy 70% chce zostać w ojczyźnie, a niemal co dziesiąta osoba nie wie jeszcze jaką podejmie decyzję po rozwiązaniu konfliktu.

Warto zwrócić uwagę, że młodsze pokolenie jest najbardziej skłonne do opuszczenia Ukrainy. Co trzecia osoba w wieku 18-29 lat wyraziła chęć wyjazdu.

Mieszkańcy regionów wschodnich Ukrainy najbardziej skłonni do emigracji

– Kiedy przyglądam się tym wynikom to widzę pewne naturalne zależności. Mieszkańcy regionów wschodnich, którzy najbardziej ucierpieli w wyniku działań wojennych, są najbardziej skłonni do emigracji. Tam już co 4. osoba wskazuje, że po zakończeniu wojny spakuje się i wyjedzie. W regionach południowych ten odsetek spada do 12%, co nadal jest dosyć wysokim odsetkiem, bo to nadal więcej niż co dziesiąty mieszkaniec tego regionu – wskazuje Krzysztof Inglot.

Główne przyczyny planów migracyjnych to trudna sytuacja ekonomiczna oraz brak poczucia bezpieczeństwa. Podium najczęstszych wskazywanych motywów emigracji otwiera brak możliwości rozwoju zawodowego (ok. 30%).

Polska krajem pierwszego wyboru dla Ukraińców

Z ostatniego badania „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że Polska pozostaje liderem wśród krajów, które Ukraińcy wybierają jako cel migracji zarobkowej. Już 43% respondentów planowało powrót do pracy do kraju nad Wisłą. Co więcej, 10% deklaruje chęć osiedlenia się tutaj na stałe w najbliższych latach. Jest to wzrost o 5,5 pkt proc. w porównaniu z badaniem z 2023 r. Na pytanie o plany wyjazdowe do innych krajów poza Polską, niemal 30% Ukraińców wskazało Niemcy. Drugie miejsce wśród najpopularniejszych destynacji zajęły Kanada i USA, które przyciągają 21,3% respondentów. Podium zamykają Belgia i Holandia, wskazane przez 12,8% ankietowanych.

Więcej: https://personnelservice.pl/
https://www.youtube.com/shorts/tQawqZVTSaw
Udostępnij: