Przejdź do treści

Ponad 1000 miliarderów przekaże swoim dzieciom szacunkowo 5,2 bln dolarów

Fot. free-images.com

Ponad połowa majątku miliarderów została zgromadzona przez dziedziczenie. To pierwsza taka sytuacja od początku historii przeprowadzania badań UBS Billionaire Ambitions Report 2023. 65 proc. miliarderów uważa AI, za jedną z największych szans dla prowadzonej działalności – napisał portal wirtualnemedia.pl.

Jak poinformowano w raporcie UBS Billionaire Ambitions Report 2023, po raz pierwszy od początku publikowania raportu, miliarderzy zgromadzili więcej majątku przez dziedziczenie niż przez przedsiębiorczość. W ubiegłym roku 53 spadkobierców odziedziczyło łącznie 150,8 mld dol., a 84 nowych self-made miliarderów zarobiło łączną kwotę 140,7 mld dol. – wskazano w raporcie.

Większość miliarderów, którzy zwiększyli swoje majątki w ubiegłym roku, zrobiła to poprzez dziedziczenie, a nie przedsiębiorczość

– Tegoroczny raport wykazał, że większość miliarderów, którzy zwiększyli swoje majątki w ubiegłym roku, zrobiła to poprzez dziedziczenie, a nie przedsiębiorczość. Spodziewamy się, że w ciągu najbliższych 20 lat będzie się to zdarzać coraz częściej, ponieważ ponad 1000 miliarderów przekaże swoim dzieciom szacunkowo 5,2 biliona dol. – skomentował Benjamin Cavalli, Head of Strategic Clients w UBS Global Wealth Management.

Zgodnie z wynikami raportu jako największe zagrożenia dla biznesu spadkobiercy podają presję inflacyjną (57 proc.) oraz dostępnosć i ceny surowców (52 proc.). Miliarderzy z pierwszego pokolenia jako główne zagrożenie wskazują recesję w USA i napięcia geopolityczne (62 proc.). 65 proc. wszystkich respondentów uważa, że AI stanowi jedną z największych szans dla ich działalności. Jak zaznaczono 58 proc. respondentów za największe zagrożenie postrzega cyberataki.

Liczba miliarderów wzrosła o 7 proc. na całym świecie w ciągu ostatniego roku

Zgodnie z wynikami przeprowadzonego badania, dzięki miliarderom prowadzącym działalność konsumpcyjną i detaliczną w Europie, majątek najbardziej zamożnych osób częściowo wzrósł w okresie 2022/2023 w ujęciu globalnym, po spadku o prawie jedną piątą w ciągu poprzednich 12 miesięcy. Ogólnie rzecz biorąc, liczba miliarderów wzrosła o 7 proc. na całym świecie w ciągu ostatniego roku, z 2376 do 2544, a ich majątek wzrósł o 9 proc., z 11,0 bln dol. do 12,0 bln dol.

Zwrócono uwagę, że miliarderzy z branży technologii, i opieki zdrowotnej zgromadzili największy majątek w ciągu ostatnich dziesięciu lat, ale widać też poprawę sytuacji miliarderów związanych z firmami przemysłowymi (wzrost o 15 proc.). UBS uważa, że wynik ten będzie się zwiększał, z powodu transformacji energetycznej w wielu krajach, oraz zwiększonych wydatkach na obronność.
Udostępnij: