Przejdź do treści

Powstanie system inteligentnego zarządzania na parkingach w Ostrowie Wlkp.

Podpisanie umowy między Emitelem i władzami Ostrowa Wlkp.; fot. Emitel

W Ostrowie Wielkopolskim, na zlecenie Miejskiego Zarządu Dróg zostanie zbudowany system monitorowania 1000. miejsc parkingowych. Rozwiązanie oparte na technologii Internetu Rzeczy pomoże kierowcom szybciej odnaleźć wolne miejsca do parkowania.

1000 czujników parkingowych na 6. parkingach miejskich oraz 10 inteligentnych tablic informacyjnych

Inwestycję zrealizuje Emitel, największy operator naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce. W mieście, w ten sposób powstanie sieć i zainstalowanych zostanie 1000 czujników parkingowych na sześciu parkingach miejskich oraz 10 inteligentnych tablic informacyjnych. Czujniki będą posiadać dwa niezależne systemy detekcji pojazdu na miejscu parkingowym – radarowy oraz magnetyczny.

System monitorowania miejsc parkingowych będzie oparty o sieć LoRaWAN oraz GSM

W ramach współpracy z MZD w Ostrowie Wielkopolskim Emitel wdroży też system informatyczny do zarządzania rozwiązaniem. System monitorowania miejsc parkingowych będzie oparty o sieć LoRaWAN oraz GSM w zakresie komunikacji z tablicami informacyjnymi. Informacje o wolnych miejscach parkingowych będą dodatkowo udostępnione dedykowanym aplikacjom parkingowym.

Infrastruktura pozwalająca na lepsze zarządzanie miastem

– Ostrów Wielkopolski chce być miastem inteligentnym, coraz bardziej przyjaznym mieszkańcom. Wdrażając taki system nie tylko poprawiamy jakość życia mieszkańców, ale również tworzymy infrastrukturę pozwalającą na lepsze zarządzanie miastem. System będzie ułatwiał znalezienie miejsca parkingowego. W miarę potrzeb będzie mógł być rozbudowywany – powiedział Mikołaj Kostka, wiceprezydent Ostrowa Wlkp.

Budowa systemu kosztować będzie prawie 1,7 mln zł. Pieniądze w całości pochodzą ze środków UE, z projektu „E-Ostrów 2050 – Miasto Ekologiczne, Energetyczne, Ekonomiczne”, oraz z budżetu państwa.

Wymierne korzyści dla mieszkańców, jednostek administracji publicznej oraz firm prywatnych

– Niezwykle nas cieszy, że Ostrów Wielkopolski zdecydował się na budowę systemu, który doskonale sprawdza się już w innych miejscach w Polsce. Jesteśmy przekonani, że realizacja koncepcji Inteligentnych Miast może stanowić wymierne korzyści dla mieszkańców, jednostek administracji publicznej oraz przedsiębiorstw prywatnych i jednocześnie dumni, że rozwiązania Emitel w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju Inteligentnych Miast w Polsce. To rozwiązanie pomoże nie tylko w szybszej lokalizacji wolnych miejsc parkingowych, ale też spowoduje, że zmniejszy się ruch samochodów, które krążą  w poszukiwaniu wolnego miejsca, kierowcy zaoszczędzą na paliwie i – co istotne z punktu widzenia ekologii – zmniejszy się emisja spalin – podkreślił Maciej Staszak, wiceprezes Emitel SA.

Zaawansowane inteligentne rozwiązania z zakresu Smart City Emitel wdrożył w kilku polskich miastach

Emitel ma duże doświadczenie w zakresie rozwoju rozwiązań Inteligentnych Miast. Jako jedna z pierwszych firm rozpoczął realizację nowatorskich projektów we współpracy z samorządami. W ramach udostępnionej przez spółkę sieci LoRaWAN samorządy mogą wdrażać rozwiązania, które poprawiają standard życia mieszkańców, pomagają w walce z problemem zanieczyszczenia środowiska i wspierają zarządzanie zasobami miejskimi. Zaawansowane inteligentne rozwiązania z zakresu Smart City Emitel wdrożył już w kilku miastach w Polsce.

Emitel zapewnia utrzymanie i obsługę całego systemu

Ciekawym przykładem może być realizacja we Wrocławiu, gdzie Emitel zbudował innowacyjny system zdalnego odczytu parametrów z wodomierzy dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK). To pierwszy na taką skalę projekt Smart City w Polsce z wykorzystaniem sieci LoRaWAN. W ramach projektu powstała sieć, która swoim zasięgiem objęła cały Wrocław. Emitel zapewnia utrzymanie i obsługę całego systemu. W efekcie spodziewane są m.in. znaczne oszczędności w zarządzaniu infrastrukturą, a także mniejsze obciążenia dla mieszkańców korzystających z usług miejskich wodociągów.

Tego typu rozwiązania pozwalają nawet na indywidualną kontrolę zużycia wody przez każde gospodarstwo domowe, np. przy użyciu prostej aplikacji na smartfona.
Udostępnij: