poniedziałek, 28 styczeń 2013 11:43

Promujemy zdrowy tryb życia

Rozmowa z Iloną Woźniak, Kierownikiem ds. Relacji Zewnętrznych Żywiec Zdrój SA, laureatem tytułu „Pracodawca Godny Zaufania" w 2011 r.


Czym wyróżniała się polityka spółki Żywiec Zdrój SA z zakresu CSR, dzięki której wasza firma zdobyła w ub. r. tytuł „Pracodawca Godny Zaufania"?

Kapituła konkursu oceniała działania firm m. in. w zakresie programów socjalnych skierowanych do załogi, pomocy dla pracowników znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i programów umożliwiających kształcenie się zatrudnionych. Brano także pod uwagę monitoring przestrzegania praw pracowniczych i zasady awansu wewnętrznego. Żywiec Zdrój SA wyróżnia się swoim podejściem w budowaniu zdrowej organizacji - poprzez promowanie we wszelkich aspektach swojego działania zdrowia i zdrowego stylu życia. Dotyczy to dużych i istotnych także kosztowo aktywności - firma np. oferuje pracownikom opiekę medyczną oraz dofinansowanie zajęć sportowych - ale także z pozoru mniej istotnych działań jak zapewnienie pracownikom świeżych warzyw i owoców zamiast ciastek. Ta dbałość o zdrowie przejawia się także w ułatwianiu godzenia pracy z życiem prywatnym, m. in. poprzez elastyczny czas pracy czy możliwość pracy z domu. W sposób szczególny działania firmy dotyczą pracowników mających rodzinę. Projekt „Firma przyjazna rodzicom" obejmuje benefity dla kobiet w ciąży i młodych rodziców takich jak prywatny poród finansowany przez firmę, wyprawka, porada psychologa po porodzie, dodatkowy urlop okolicznościowy dla ojców czy ułatwień dla kobiet wracających z urlopu macierzyńskiego w postaci skrócenia czasu pracy. Te praktyki zostały już wcześniej docenione i nagrodzone przez Fundację im. Świętego Mikołaja w konkursie „Mama w pracy", którego laureatem została spółka Żywiec Zdrój SA w 2010 r.

Jakie nowe elementy w podejściu do polityki odpowiedzialnego biznesu pojawiły się w waszej firmie od czasu otrzymania przez Żywiec Zdrój tytułu „Pracodawca Godny Zaufania"?

Firma kontynuuje obrany wcześniej kurs – zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz organizacji promujemy zdrowe odżywianie i aktywny styl życia, bezpieczeństwo (w rozumieniu odpowiedzialnych, przemyślanych zachowań zarówno w miejscu pracy jak i poza nią) oraz dbałość o środowisko naturalne. Wszystkie działania podejmowane przez firmę w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu mają na celu wspieranie tego podejścia. Raczej nie wprowadzamy nowych aktywności, tylko staramy się skupić na rozwijaniu i pogłębianiu jakości oraz efektywności działań dotychczas realizowanych.

Na ile opłacalny jest CSR z punktu widzenia Żywca Zdrój? Czy dbałość o rozwiązania korzystne dla otoczenia społecznego nie pociąga za sobą zbyt wysokich kosztów w przypadku waszej firmy?

Postrzeganie społecznej odpowiedzialności firmy tylko przez pryzmat konieczności poniesienia określonych nakładów finansowych jest podejściem bardzo krótkowzrocznym. Działania CSR z założenia przynoszą potrójną korzyść – dla firmy, jej pracowników jak i jej otoczenia (społeczeństwa czy środowiska). Firma, która strategicznie przez lata realizuje tego typu działania, ponosi nakłady, ale korzyści jakie to przynosi często są trudne do przecenienia. Pominę tutaj poczucie dobrze spełnionego obowiązku... Takie działanie buduje zaufanie do firmy, wzmacnia jej reputację – wartość szczególnie istotną w czasach kryzysu. Ważne, aby w działaniach CSR być prawdziwym – lepiej wpisać pewne działania w strategię firmy i konsekwentnie ją realizować w miarę upływu czasu, niż dużym nakładem środków przeprowadzić wielki program, ale tylko jednorazowo. W CSR nie jest bowiem najważniejsza ilość zainwestowanych środków finansowych, ale efektywność i długookresowe kontynuowanie działań. Można pomagać na różne sposoby i każda firma jest w stanie wypracować i wdrożyć model, który będzie odpowiedni do jej możliwości finansowych i organizacyjnych.

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Laureaci 6 edycji

edipresse

pkp cargoo

 

Sponsor gali konkursu

sponsor_gali.jpg

Sponsorzy konkursu

zabka sponsor

kie sponsor

Patronat honorowy

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

mrpps

Ministerstwo Energii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Partnerzy medialni

Logotypy partnerow medialnych Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

esportinfo logo 300

Na górę