poniedziałek, 28 styczeń 2013 11:44

Swoją działalnością wychodzimy poza tory

Rozmowa z Marcinem Karlikowskim, Dyrektorem Biura Spraw Pracowniczych „Kolei Mazowieckich – KM" sp. z o.o.


Jakie działania z zakresu CSR waszej firmy przyczyniły się do uzyskania w 2010 roku wyróżnienia „Pracodawca Godny Zaufania"?

Kapituła konkursu „Pracodawca Godny Zaufania" doceniła w szczególności szeroki pakiet szkoleń, jaki oferujemy naszym pracownikom oraz pakiet dodatkowego ubezpieczenia medycznego. Od momentu powstania Spółki aktywnie angażujemy się w działania mające na celu zapewnienie pracownikom dogodnych warunków pracy i rozwoju zawodowego.
Od 2005 roku nieprzerwanie trwa nasza współpraca z Zespołem Szkół im. S. Wysockiego w Warszawie. Uczniowie odbywają praktyki zawodowe w Spółce. Najlepszym absolwentom dajemy gwarancję zatrudnienia oraz szkolenia, np. na stanowisko maszynisty. Koszt takiego szkolenia dla jednego pracownika wynosi ok. 60 tys. zł. Ponadto wraz z urzędami pracy prowadzimy staże absolwenckie z późniejszą gwarancją zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Priorytetem naszej polityki pracowniczej jest zapewnienie możliwości doskonalenia zawodowego oraz jak najlepszych warunków pracy. Wartość Kolei Mazowieckich tworzą przede wszystkim pracownicy spółki, dzięki którym codziennie na tory wyjeżdżają pociągi. Tytuł „Pracodawca Godny Zaufania" to również wyróżnienie za ich ciężką pracę.

Jakie nowe inicjatywy z zakresu CSR planują podjąć Koleje Mazowieckie w tym roku?

Realizujemy politykę pracowniczą, która zakłada dostosowanie struktury jakościowej i ilościowej zatrudnienia do potrzeb spółki. Podejmowane działania mają na celu m. in. wyeliminowanie istniejącej od lat luki pokoleniowej, poprzez pozyskiwanie i rekrutację młodej, wyspecjalizowanej kadry. Zgodnie z naszymi założeniami, do końca 2015 r. w spółce zostanie zatrudnionych około 300 pracowników do drużyn trakcyjnych i konduktorskich. Duży nacisk kładziemy także na profilaktykę zdrowotną. Organizowaliśmy np. akcję bezpłatnych badań cytologicznych i mammograficznych w Warszawie oraz Radomiu. Obecnie przystąpiliśmy do projektu realizowanego przez Polską Grupą Ekspertów HCV oraz Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej II edycji akcji „Zdrowy Pracodawca", której celem jest zwrócenie uwagi pracowników na zagrożenia wynikające z zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C oraz zachęcenie do wykonania badań profilaktycznych w tym kierunku – testów anty-HCV. Kontynuując te działania, planujemy zaangażować się w takie projekty jak np. akcja honorowego krwiodawstwa.

Polityka CSR może przyczynić się m. in. do poprawy wizerunku firmy. Jakie obserwujecie zmiany w postrzeganiu Kolei Mazowieckich w ostatnich kilku latach?

Poprzez realizację projektów z zakresu CSR konsekwentnie wychodzimy swoją działalnością poza tory. Te inicjatywy nie pozostają bez wpływu na wizerunek firmy. Spółka jest postrzegana jako wiarygodny pracodawca, który zapewnia dobre warunki pracy, a także dba o rozwój zawodowy swoich pracowników. Dowodem jest coraz większa liczba młodych osób chętnych do pracy w naszej spółce.

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Laureaci 6 edycji

edipresse

pkp cargoo

 

Sponsor gali konkursu

sponsor_gali.jpg

Sponsorzy konkursu

zabka sponsor

kie sponsor

Patronat honorowy

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

mrpps

Ministerstwo Energii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Partnerzy medialni

Logotypy partnerow medialnych Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

esportinfo logo 300

Na górę