poniedziałek, 28 styczeń 2013 11:45

Kompleksowa polityka pracownicza

Rozmowa z Alfredem Kubczakiem, Dyrektorem ds. Relacji Zewnętrznych Jeronimo Martins Polska SA.


Jakiego typu działania z zakresu CSR, za które Jeronimo Martins (jeszcze wówczas Dystrybucja) otrzymało w 2009 r. wyróżnienie „Pracodawca Godny Zaufania", powinny Waszym zdaniem podejmować inne firmy?

Każda firma powinna stosować własną politykę CSR, dopasowaną do specyfiki branży i otoczenia, w którym funkcjonuje. Dlatego nie czujemy się upoważnieni do doradzania innym firmom rozwiązań w tym obszarze. Niemniej bardzo cieszymy się, że kapituła konkursu „Pracodawca Godny Zaufania", w skład której wchodzą przedstawiciele najważniejszych instytucji państwowych, uczelni i organizacji przedsiębiorców, w 2009 r. uznała działania sieci Biedronka na rzecz pracowników za wzór do naśladowania dla innych polskich przedsiębiorców.
Warto podkreślić, że otrzymaliśmy wyróżnienie „Pracodawca Godny Zaufania" nie za jedno działanie, ale za kompleksową politykę pracowniczą. Nasza dbałość o pracowników przejawia się m.in. w ich wynagrodzeniach (najniższe wynagrodzenie podstawowe w sieci wynosi obecnie 1870 zł brutto i jest o blisko 25 proc. wyższe od minimalnej płacy w kraju) oraz zapewnianiu im dogodnych i bezpiecznych warunków pracy – Biedronka jako pierwsza sieć handlowa w Polsce uzyskała certyfikaty PN-N 18001: 2004 i OHSAS 18001: 2007 potwierdzające najwyższe standardy BHP. Ponadto osoby zatrudnione w sieci mogą liczyć na dodatkowe korzyści, w tym szereg programów, adresowanych do wszystkich pracowników. Obejmują one m.in. pomoc materialną lub dla osób najbardziej potrzebujących; pomoc dla niepełnosprawnych dzieci pracowników, wsparcie pracowników, którym powiększyła się rodzina; czy wreszcie program bezpłatnych obozów letnich nad morzem i w górach dla dzieci pracowników z rodzin o najniższych dochodach. Ważnym elementem polityki pracowniczej są również programy z zakresu profilaktyki zdrowotnej: „Razem Zadbajmy o Zdrowie"- akcja mająca na celu prewencję i wczesne wykrywanie ciężkich chorób u kobiet i mężczyzn (obejmuje m.in. mammografię, USG jamy brzusznej, EKG), a także bezpłatne szczepienia przeciwko grypie. Z obu programów może korzystać każdy zatrudniony.
Należy także dodać, że Jeronimo Martins Polska jest największym prywatnym pracodawcą w Polsce. Rodzi to szereg wyzwań w obszarze relacji pracowniczych, dlatego właśnie takie istotne znaczenie ma w naszej firmie dialog pracowniczy oraz wspierające go mechanizmy. Należą do nich m.in. Biuro Obsługi Pracowników, dostępne dla wszystkich pracowników telefonicznie i mailowo, specjalnie powołany Dział Relacji Pracowniczych oraz regularne spotkania z przedstawicielami organizacji pracowniczych działających w naszej firmie. Dzięki tym elementom zapewniamy wszystkim pracownikom możliwość zgłaszania ewentualnych nieprawidłowości i gwarantujemy ich rzetelną weryfikację. Na bieżąco monitorujemy również potrzeby szkoleniowe naszych pracowników, zapewniając im dostęp do szkoleń zwiększających kompetencje. Oferujemy bogatą ofertę szkoleń i kursów, dzięki którym można podnosić kwalifikacje zawodowe i uzupełniać wiedzę. Jesteśmy również dumni, że możemy zaoferować naszym pracownikom jeden z najbogatszych pakietów socjalnych na rynku.

Wobec której z grup Waszych interesariuszy potrzebne są szczególnie nasilone działania z zakresu CSR: pracowników, kontrahentów, społeczności lokalnych itd.?

Ze społeczną odpowiedzialnością biznesu ściśle wiąże się pojęcie zrównoważonego rozwoju. Działania CSR powinny zatem obejmować wszystkie obszary działalności firmy i być skierowane do wszystkich interesariuszy. Aktywności sieci Biedronka w wymiarze odpowiedzialności społecznej realizowane są w oparciu o pięć filarów – pracodawca, członek społeczeństwa, partner handlowy, użytkownik środowiska naturalnego oraz dbałość o jakość, przy czym w każdym z tych obszarów firma ma ambicje bycia podmiotem godnym zaufania.

Jak udaje się Biedronce przebijać do mediów z informacjami nt. waszej polityki CSR?

W przeszłości marka Biedronka bywała obarczana pewnymi stereotypami, zwłaszcza w komunikatach mediów. Stanowiło to dodatkową motywację do tego, aby działania firmy były realizowane w oparciu o zasady odpowiedzialności społecznej. Wyznaczyliśmy sobie cel bycia liderem w tym wymiarze. Co istotne, działania CSR sieci Biedronka zawsze były realizowane w ścisłym powiązaniu z działalnością operacyjną firmy. Konsekwencją takiego podejścia jest również to, że naturalne – z uwagi na skalę – zainteresowanie mediów naszą bieżącą działalnością, obejmuje również powiązane z nią projekty społeczne.

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Laureaci 6 edycji

edipresse

pkp cargoo

 

Sponsor gali konkursu

sponsor_gali.jpg

Sponsorzy konkursu

zabka sponsor

kie sponsor

Patronat honorowy

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

mrpps

Ministerstwo Energii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Partnerzy medialni

Logotypy partnerow medialnych Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

esportinfo logo 300

Na górę