Przejdź do treści

Premiera Modułowego Pistoletu Samopowtarzalnego MPS

Fot. Fabryka Broni "Łucznik sp. z o.o. w Radomiu

Fabryka Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. zaprezentowała swoją najnowszą konstrukcję – Modułowy Pistolet Samopowtarzalny (MPS) podczas XXXI MSPO w Kielcach. Nowy produkt radomskiego zakładu zbrojeniowego to odpowiedź na potrzeby zarówno współczesnych służb mundurowych, jak i pasjonatów strzelectwa.

To nowoczesna konstrukcja stworzona z myślą o użytkowniku, która spełnia najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa

– Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziedzinie obronności na świecie. Dlatego wybraliśmy to miejsce, by zaprezentować po raz pierwszy MPS. Jestem niezmiernie dumny z naszego zespołu konstruktorów i ekspertów, którzy po wielu latach ciężkiej pracy stworzyli MPS. To nowoczesna konstrukcja stworzona z myślą o użytkowniku, która spełnia najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa.­ – mówi dr Wojciech Arndt, prezes Fabryki Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. Modułowy Pistolet Samopowtarzalny (MPS) kal. 9 x 19 mm to efekt wieloletnich badań i prac koncepcyjnych konstruktorów Fabryki Broni. Rozpoczęte nad nim pod koniec 2018 r. prace trwały do końca 2022 r. Broń skonstruowano z myślą o użytkownikach zarówno spośród służb mundurowych, jak i entuzjastów strzelectwa cywilnego. Jest niezawodna, precyzyjna i bezpieczna.

Jest to broń bezkurkowa, wyposażona w system spustowy typu bijnikowego z jego wstępnym napięciem (semi DAO)

Pistolet MPS działa na zasadzie krótkiego odrzutu lufy z zamkiem ryglowanym przez przekoszenie lufy w płaszczyźnie pionowej. Jest to broń bezkurkowa, wyposażona w system spustowy typu bijnikowego z jego wstępnym napięciem (semi DAO), co zapewnia bezpieczeństwo użytkowania. Bezpieczniki automatycznego spustu oraz iglicy gwarantują pełne bezpieczeństwo podczas użytkowania broni. Podobnie jak inne konstrukcji Fabryki Broni „Łucznik” – Radom broń jest przystosowana zarówno dla użytkowników prawo, jak i leworęcznych. Modułowy Pistolet Samopowtarzalny należy do grupy konstrukcji OPTIC READY, dzięki czemu na zamku równolegle z przyrządami mechanicznymi można zamontować w jego tylnej części mikrokolimatory zwiększające precyzję i szybkość celnego strzelania. Wersja podstawowa pistoletu posiada komplet płytek (5szt.) umożliwiających montaż mikrokolimatorów różnych producentów. Broń zasilana jest z 15 nabojowych magazynków (opcjonalnie 17 nabojowego).

Dzięki zatrzaskowi magazynka oraz wymiennym nakładkom na chwyt, broń jest ergonomiczna i komfortowa w użyciu

MPS to broń modułowa, co oznacza, że użytkownik ma możliwość dostosowania jej do swoich potrzeb. Dzięki zatrzaskowi magazynka oraz wymiennym nakładkom na chwyt, broń jest ergonomiczna i komfortowa w użyciu. Dodatkowo, obecność szyny Picatinny (zgodność z MIL Std. 1913) pozwala na montaż różnych akcesoriów optoelektronicznych. Szkielet MPS osadzony jest w chwycie, który nie jest elementem koncesjonowanym i może być zmieniany przez użytkownika na inne warianty kolorystyczne lub rozwiązania konstrukcyjne. Dodatkowo opracowywane są inne moduły możliwe do zastosowania w MPS.

– Podczas prac nad MPS nasz zespół skupił się na zagwarantowaniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Konstrukcja przeszła rygorystyczne testy, które potwierdziły niezawodność i bezpieczeństwo broni. To idealne uzupełnienie portfolio Fabryki Broni i jestem przekonany, że podobnie jak karabinki z rodziny MSBS GROT oraz pistolet VIS 100, także MPS będzie wizytówką polskiej myśli technologicznej, która pokazuje potencjał naszego przemysłu obronnego – podsumowuje Seweryn Figurski, członek zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom.
Udostępnij: