Przejdź do treści

Priorytetem dla firm zapobieganie utracie danych

Fot. WithSecure

Ochrona pracowników zdalnych to najważniejsze wyzwanie biznesowe dla co czwartej firmy.

Zaś jedna na trzy firmy traktuje zapobieganie wyciekom danych jako główny priorytet w zakresie cyberbezpieczeństwa – wynika z badania przeprowadzonego przez WithSecure (dawniej F-Secure Business) wśród 3 tys. osób odpowiedzialnych za IT z 12. krajów.

Firmy traktują priorytetowo ochronę przed malware i ransomware

Poza bezpieczeństwem danych firmy traktują priorytetowo ochronę przed malware i ransomware (29% wskazań) oraz zapobieganie zagrożeniom związanym z pocztą elektroniczną, w tym zaawansowanemu phishingowi czy włamaniom na firmowe skrzynki (27% wskazań). Zbliżony odsetek respondentów wskazał na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa aplikacji opartych na chmurze, takich jak Office 365 i Salesforce. Dla sektora finansowego i branży ubezpieczeń kwestia ochrony aplikacji chmurowych okazała się najważniejszym wyzwaniem.

Zdaniem analityków z WithSecure w priorytetach wskazywanych przez firmy brakuje skupienia na bezpieczeństwie w codziennym funkcjonowaniu firmy.

Kultura bezpieczeństwa,  nie jest czymś, co można zlecić zewnętrznej firmie

– Prozaiczne sprawy związane z codzienną pracą przedsiębiorstwa mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo. Często jednak są pomijane, ponieważ muszą być wdrażane wewnętrznie, co trafia na opór i jest postrzegane jako dodatkowa praca albo spowolnienie działania przedsiębiorstwa. Na przykład kultura bezpieczeństwa,  nie jest czymś, co można zlecić zewnętrznej firmie – wymaga zmiany zachowania wszystkich pracowników. Nie tworzy się ona też z dnia na dzień, zajmuje to lata i wymaga konsekwencji – zaznacza Leszek Tasiemski, VP of Product w WithSecure.

Poza ochroną pracowników zdalnych głównym wyzwaniem dla firm jest zwiększenie szybkości i skuteczności reagowania na incydenty związane z cyberbezpieczeństwem (24% wskazań). Decydenci IT zdają sobie też sprawę z konieczności edukacji – zwiększenie zrozumienia zagrożeń i ryzyka w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego to jeden z najważniejszych aspektów dla 23% badanych. Kluczowe wyzwanie biznesowe to również zapewnienie ciągłości działania firm.

Powiązanie strategii firmy z cementowaniem bezpieczeństwa w jej kulturze to niezbędna praca

– Cyberbezpieczeństwo przenika dziś każdy aspekt ich działania. Osoby odpowiedzialne za ochronę zasobów IT muszą brać pod uwagę wiele aspektów i potencjalnych zagrożeń, równocześnie nie mogą opóźniać realizacji misji danej organizacji – podkreśla Tasiemski. To trudne wyzwanie, ale powiązanie strategii firmy z cementowaniem bezpieczeństwa w jej kulturze to niezbędna praca, aby ochrona danych nie było postrzegane jedyne jako uciążliwy dodatek do “prawdziwej pracy”.
Udostępnij: