– Repower to znakomita inicjatywa, która daje możliwość odzyskania sił i regeneracji ukraińskim medykom, działającym na pierwszej linii frontu.
W Szwecji możemy sobie jedynie wyobrażać skalę ich poświęcenia. To bardzo ważne, że możemy dać służbom medycznym szansę na odzyskanie sił, na opowiedzenie o swoich trudnych doświadczeniach. Inicjatywa Repower jest ważna również dlatego, że pomaga w rozpowszechnianiu informacji o ogromnym poświęceniu Ukraińców w wojnie z Rosją – mówi agencji Newseria Biznes Andreas von Beckerath, ambasador Szwecji w Polsce.
Musimy przecież wspierać żołnierzy, którzy zostali ranni
– Jeżeli człowiek długi czas jest w dużym stresie, z czasem nie może już normalnie wykonywać swoich obowiązków. A my musimy przecież wspierać żołnierzy, którzy zostali ranni – mówi Serhii Kalishuk, medyk wojskowy w Ukrainie. To właśnie wsparcie personelu medycznego i wolontariuszy – dla których codziennością są traumatyczne przeżycia, ciągły stres i walka o życie żołnierzy na pierwszej linii frontu – jest celem międzynarodowego projektu Repower, w którym biorą udział Polska i Szwecja. To tygodniowy program terapeutyczny z różnymi zajęciami, konsultacjami z psychologiem, rehabilitacją, aktywnością sportową i zwiedzaniem, który ma pomóc odzyskać siły i naładować baterie przed powrotem na front. W jego trzech edycjach wzięło udział już około 300 osób z Ukrainy. Fundacja Medicover już po raz kolejny zaangażowała się we wsparcie projektu w Polsce.
– Repower to znakomita inicjatywa, która daje możliwość odzyskania sił i regeneracji ukraińskim medykom, działającym na pierwszej linii frontu. W Szwecji możemy sobie jedynie wyobrażać skalę ich poświęcenia. To bardzo ważne, że możemy dać służbom medycznym szansę na odzyskanie sił, na opowiedzenie o swoich trudnych doświadczeniach. Inicjatywa Repower jest ważna również dlatego, że pomaga w rozpowszechnianiu informacji o ogromnym poświęceniu Ukraińców w wojnie z Rosją – mówi amb. Andreas von Beckerath.
Na pograniczu obwodów charkowskiego i ługańskiego Ukraińcy mierzą się obecnie z kolejną ofensywą wojsk Putina
Wojna w Ukrainie, zapoczątkowana rosyjską napaścią na ten kraj 24 lutego 2022 r., trwa już blisko dwa lata, a na pograniczu obwodów charkowskiego i ługańskiego Ukraińcy mierzą się obecnie z kolejną ofensywą wojsk Putina. Na froncie wspierają ich lekarze, medycy wojskowi i wolontariusze, którzy często ryzykują własnym życiem, ratując życie innych. Pracują całodobowo, w niebezpiecznych i skrajnie trudnych warunkach, w ogromnym stresie, są świadkami cierpienia i śmieci, znoszą ból fizyczny i emocjonalny. To z czasem nieuchronnie prowadzi do wyczerpania emocjonalnego, wypalenia, depresji, a nierzadko i zespołu stresu pourazowego (PTSD).
– Na pierwszej linii frontu, kiedy jest dużo rannych, pracujemy jak maszyny, nic nie słyszymy, tylko pracujemy i mamy jeden cel, żeby żołnierz wrócił z powrotem do rodziny. To jest zawsze stresowa sytuacja – mówi Artem Ovcharuk, instruktor sanitarny ewakuacji medycznej, uczestnik programu.
Kiedy ranny trafi do szpitala, naszym głównym zadaniem jest uratować życie, nie dać temu człowiekowi umrzeć
– Nie byliśmy na to gotowi, wiele osób na pierwszej linii frontu wcześniej w ogóle nie było związanych z medycyną i musieliśmy szybko się szkolić, żeby wykonywać pewne obowiązki – dodaje Serhii Kalishuk, medyk wojskowy w Ukrainie, jeden z uczestników programu. – Kiedy ranny trafi do szpitala, naszym głównym zadaniem jest uratować życie, nie dać temu człowiekowi umrzeć.
Wsparcie medyków z pierwszej linii frontu w Ukrainie w powrocie do zdrowia psychicznego i fizycznego, żeby mogli nadal ratować życie innych na polu bitwy – taki jest cel międzynarodowego projektu Repower. Właśnie zakończyła się jego trzecia edycja, w ramach której ponad setka ukraińskich lekarzy, medyków wojskowych, wolontariuszy i specjalistów ds. ewakuacji wyjechała do Szwecji, aby wziąć udział w tygodniowym programie terapeutycznym.
Zakończona styczniowa edycja projektu Repower była już trzecia z rzędu
– To jest moment, kiedy uczestnicy mają możliwość przepracowania swoich różnych trudnych momentów i doświadczeń ze specjalistami, z psychologami, ale też jest to moment obcowania z naturą w spokoju, wyciszenia i uprawiania sportu, zwiedzania Szwecji i Polski. To są bardzo wielowątkowe zajęcia, które są bardzo potrzebne, by doładować swoje baterie – i dlatego projekt się nazywa Repower – mówi Marcin Radziwiłł, prezes Fundacji Medicover wspierającej projekt w Polsce.
Zakończona właśnie styczniowa edycja projektu Repower była już trzecia z rzędu. Poprzednia odbyła się na przełomie czerwca i lipca ub.r. i wzięło w niej udział ponad 100 ukraińskich medyków, którzy – podobnie jak tym razem – w drodze do Szwecji zatrzymali się również w Polsce, gdzie zwiedzali stolicę i mieli ciekawą ofertę atrakcji.