Przejdź do treści

Promotorzy Polski z Małopolski – już po raz czwarty

Fot. KAKA.media/Teraz Polska; na fot. od l. Jakub Błaszczykowski, Mateusz Hołda, Krzysztof Ingarden

Już po raz czwarty Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego miała przyjemność i zaszczyt uhonorować tytułem „Promotor Polski” wybitne osoby z Małopolski. Tytuły wręczono 19 października w Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa.

Tym razem uhonorowani zostali: Jakub Błaszczykowski, prof. Mateusz Hołda, prof. Krzysztof Ingarden – poinformował na swym blogu na portalu salon24.pl Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

Promocja sukcesów Polaków, promocja Polski

Od ponad trzech dekad Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego wyłania produkty i usługi najwyższej jakości i nagradza je Godłem „Teraz Polska”. Obecnie trwa przyjmowanie zgłoszeń firm do 34. edycji Konkursu „Teraz Polska”. Nasza Fundacja działa również na rzecz promowania krajowej przedsiębiorczości, monitoruje zachowania konsumentów i trendy w polskiej gospodarce, uczestniczy w debacie publicznej, wyrażając opinie w sprawach kluczowych dla gospodarki kraju, wydaje publikacje, w tym „Magazyn Teraz Polska”.

Projekt „Promotor Polski” został zainaugurowany w 2017 r. Nagradzamy nim ludzi działających lub wywodzących się z danego regionu, których osiągnięcia współtworzą pozytywny wizerunek naszego kraju. Chcemy promować sukcesy w dziedzinie przedsiębiorczości, kultury, nauki, sportu, mające niewątpliwy wpływ na nasze poczucie tożsamości i na rozwój kraju.

Promotorami Polski z Małopolski w 2023 r. zostali:

  • Jakub Błaszczykowski, piłkarz i fundator Fundacji Ludzki Gest

    •    prof. Mateusz Hołda, kardiomorfolog z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego,

    •    prof. Krzysztof Ingarden, architekt.

Wcześniej w Małopolsce tytułem Promotor Polski zostali nagrodzeni: Elżbieta Penderecka, Anna Dymna, prof. Jacek Majchrowski, prof. Jerzy Hausner, prof. Krzysztof Pyrć, Ryszard Florek, Janusz Komurkiewicz, dr Krzysztof Pawłowski, Andrzej Bargiel, Joanna Szyman, prof. Andrzej Jajszczyk i prof. Andrzej Szczerski.

Prof. Mateusz Hołda – sukces w młodym wieku

– Wizerunek Polski to nie tylko produkty, usługi i innowacje, ale także – a może przede wszystkim – ludzie. Warto wyróżniać tych Polaków, którzy poprzez swoje dokonania i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania oraz umacniania pozytywnego wizerunku naszego kraju – zwrócił uwagę podczas uroczystości Michał Lipiński, Dyrektor Konkursu „Teraz Polska”.

– Profesor Mateusz Hołda jest promotorem Polski, bowiem polską naukę i medycynę wynosi poza nasz kraj. Robi też jeszcze coś ważniejszego – pokazuje, że młody wiek nie jest ograniczeniem. Jeżeli ktoś ma pasję i wielkie chęci, to może osiągnąć swoje cele – zaznaczył w laudacji prof. Krzysztof Pyrć. Sam nagrodzony podkreślił, że tytuł traktuje jako zobowiązanie do dalszej promocji kraju na najwyższym poziomie. – Pokazaliśmy młodym naukowcom, że można w kraju odnosić sukcesy międzynarodowe. Dziś, to do nas przyjeżdżają profesorowie z zagranicznych uniwersytetów – pochwalił się prof. Mateusz Hołda.

Jakub Błaszczykowski: na Polaków patrzą dziś inaczej

Słynny piłkarz Jakub Błaszczykowski podczas uroczystości wskazał na zmianę stosunku do Polaków za granicą.

– Kiedy w 2007 r. wyjechałem do Dortmundu, zderzyłem się z niezbyt pochlebnym postrzeganiem nas, Polaków, jako niezbyt uczciwych i pracowitych. Przychodząc do Borussii sam poczułem się w szatni nie do końca doceniony, tylko dlatego, że pochodziłem z Polski. Natomiast po kilku latach grania, a miałem wtedy przyjemność grać z Robertem Lewandowskim i Łukaszem Piszczkiem, sytuacja całkowicie się zmieniła, darzono mnie szacunkiem. Zmianę nastawienia zaczęli też odczuwać inni Polacy pracujący w Niemczech, bo wreszcie dostrzeżono, że jesteśmy narodem pracowitym, nie przejawiamy postawy roszczeniowej. Mam wrażenie, że w tamtym momencie byliśmy dobrymi ambasadorami polskiego sportu za granicą, dołożyliśmy swoją cegiełkę, do zmiany przekonań o Polakach za granicą – powiedział Błaszczykowski.

Prof. Krzysztof Ingarden – oryginalna, polska architektura

Prof. Krzysztof Szczerski w swojej laudacji ocenił, że tacy twórcy, jak profesor Krzysztof Ingarden pokazują, że architektura, która powstaje w Polsce, jest uniwersalna i ma znaczenie nie tylko dla Polaków. – Dokonania Krzysztofa Ingardena dowodzą, że stereotyp wtórności w architekturze polskiej jest całkowicie chybiony. Jesteśmy miejscem, gdzie powstaje architektura najwyższej klasy, o światowym znaczeniu – powiedział prof. Szczerski.

– Cieszę się, że została dostrzeżona architektura jako dziedzina, która może wpływać na kształtowanie poczucia piękna i jest narzędziem do zmiany świata. W każdej realizacji kieruję się ideą, aby stać na gruncie naszej rzeczywistości i tradycji, i próbować wprowadzać do nich nowoczesność. – podkreślił laureat, prof. Krzysztof Ingarden.

Każdego roku grono Promotorów Polski powiększa się o kolejne osoby z różnych polskich regionów. To pokazuje, że wartościowych, zdolnych i innowacyjnych w naszym kraju nie brakuje. Trzeba tylko dać im szansę na rozwinięcie skrzydeł. Ich sukcesy są znakomitą promocją Marki Polska na całym świecie – pisze na zakończenie Krzysztof Przybył.
Udostępnij: