Przejdź do treści

Prowadzenie działalności gospodarczej będzie całkowicie przeniesione online

Fot. free-images/Pixabay

W Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt, według którego jednoosobowe działalności gospodarcze będzie można założyć w CEIDG tylko drogą elektroniczną.

Wejście w życie tej zmiany planowane jest na 1 października 2024 r. – poinformował Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

Jak zaznacza ekspert obecnie zakładanie działalności przez internet również jest możliwe i dość proste. Podatnicy mogą też wtedy dokonać rejestracji do ZUS, czyli zgłosić się do ubezpieczeń oraz zarejestrować się do VAT.

Niemal 40% działalności gospodarczych wciąż zakładanych tradycyjnie

Według danych przytoczonych przez Juszczyka od początku br. przez internet zostało zarejestrowanych 62% nowych firm. Niemal 40% działalności wciąż jednak jest zakładanych tradycyjnie, podczas wizyty w urzędzie. Powstaje więc pytanie, czy w przyszłości, jeżeli będzie dostępna wyłącznie droga elektroniczna, nie przysporzy to problemów wielu osobom myślącym o własnym biznesie.

Ponadto od 1 stycznia 2024 roku w Polsce będzie obowiązywał Krajowy System Elektronicznych Faktur, czyli e-faktury. Będą one obowiązywały wszystkich podatników, więc może pojawić się kolejna bariera związana z posiadaniem dostępu do internetu czy kompetencji cyfrowych. Prowadzenie działalności gospodarczej będzie całkowicie przeniesione online – stwierdza na zakończenie ekspert.
Udostępnij: