Ponad 1/3 badanych firm deklarowała, że do końca kwietnia 2024 r. zredukowała koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa, a 44 proc. wskazało, że zamierza to zrobić jeszcze w tym roku – pokazują majowe wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury (MIK).
Redukcja kosztów znalazła się na drugim miejscu wśród działań już podjętych przez firmy w 2024 r. (35 proc. wskazań). Pierwsze miejsce zajęło zwiększenie wynagrodzeń pracowników (57 proc. wskazań), będące m.in. skutkiem rozporządzenia RM wprowadzającego od 1 stycznia podwyżkę płacy minimalnej i minimalną stawkę godzinową – napisała Urszula Kłosiewicz-Górecka w Tygodniku Gospodarczym PIE nr 23/2024.
Optymalizacji kosztów w firmach średnich sprzyja elastyczność działania, większa niż w dużych firmach, co pokazują wyniki raportu PIE
Ekspertka zaznacza, iż redukcja kosztów najczęściej miała miejsce w firmach średnich (48 proc. wskazań) i produkcyjnych (39 proc.), a najrzadziej w przedsiębiorstwach dużych (18 proc.) i budowlanych (28 proc.). Optymalizacji kosztów w firmach średnich sprzyja elastyczność działania, większa niż w dużych firmach, co pokazują wyniki raportu PIE. Natomiast w budownictwie względnie ustabilizowane ceny materiałów budowlanych i wzrost sezonowego zatrudnienia sprzyjają zmniejszeniu presji na ograniczanie kosztów firmy.
Według Kłosiewicz-Góreckiej planujących redukcję kosztów funkcjonowania firmy w kolejnych miesiącach 2024 r. jest więcej niż tych, którzy już podjęli to działanie. Dotyczy to wszystkich badanych firm, niezależnie od ich wielkości i branży. Najwięcej jest ich wśród firm średnich (51 proc.). Natomiast największy przyrost liczby firm zamierzających redukować koszty w II połowie br. odnotowano wśród mikro- i małych przedsiębiorstw, dla których optymalizacja wykorzystania posiadanych zasobów jest szczególnie istotna dla poprawy płynności finansowej firmy.
Redukcja kosztów funkcjonowania firmy w niewielkim zakresie dotyczy kwestii pracowniczych
– Wyniki majowego MIK pokazują, że 68 proc. badanych firm za znaczącą i bardzo znaczącą barierę utrudniającą funkcjonowanie przedsiębiorstwa uważa koszty pracownicze – pisze dalej ekspertka. – Zważywszy, że tylko niewielka część firm dokonała do końca kwietnia 2024 r. redukcji zatrudnienia (7 proc.) lub zmniejszenia wynagrodzeń (1 proc.), redukcja kosztów funkcjonowania firmy w niewielkim zakresie dotyczy kwestii pracowniczych.
– Wyniki majowego badania MIK pokazują, że firmy, w celu redukcji kosztów, podejmują różne działania, które wiążą się z optymalizacją wykorzystania zasobów i prowadzą do optymalizacji procesów.