Przejdź do treści

Rozbudowa systemu inteligentnego zarządzania miejscami parkingowymi

Fot. Emitel SA

We współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Piaseczno spółka Emitel rozbudowała system monitorowania miejsc parkingowych w Piasecznie.

To kolejny etap projektu, w ramach którego dostępnych jest już ponad 300 miejsc parkingowych monitorowanych z wykorzystaniem technologii Internetu Rzeczy (IoT). Projekt został nagrodzony w konkursie Smart City Poland Award 2022 podczas odbywającego się w Łodzi wydarzenia Smart City Expo Poland.

W Piasecznie monitorowanie dostępne jest dla 316 miejsc parkingowych

Zakres prac zrealizowanych w podwarszawskim Piasecznie przez spółkę Emitel, największego operatora naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce, obejmował uruchomienie 202 czujników parkingowych na trzech parkingach miejskich – Kościelna, Puławska i Zgoda oraz instalację inteligentnych tablic informacyjnych. W ramach współpracy z UM Piaseczno Emitel uruchomił też system informatyczny do zarządzania projektem. Został on również zintegrowany z działającymi już czujnikami parkingowymi na miejskim parkingu Zgoda, wdrożonych w pierwszym etapie projektu. Łącznie w Piasecznie monitorowanie dostępne jest dla 316 miejsc parkingowych. Czujniki te wykorzystują w swojej pracy dwa systemy detekcji pojazdu na miejscu parkingowym – radarowy oraz magnetyczny.

Monitorowanie w oparciu o sieć telekomunikacyjną LoRaWAN

System monitorowania wolnych miejsc parkingowych został oparty o sieć telekomunikacyjną LoRaWAN, która zapewnia bezprzewodową komunikację dalekiego zasięgu o małej mocy (LPWAN). Czujniki za pomocą protokołu LoRaWAN przesyłają aktualne informacje o zajętości miejsc parkingowych do urządzeń sieci bezprzewodowej Emitel, następnie dane są przekazywane do systemu obsługiwanego przez UM Piaseczno.

Gmina Piaseczno staje się prawdziwym Smart City

– Współpraca z Emitel sprawia, że Gmina Piaseczno staje się prawdziwym Smart City. Dzięki wykorzystaniu technologii zwiększamy wydajność i interaktywność infrastruktury miejskiej – mówi Daniel Putkiewicz, Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno. – Naszą ambicją jest, by nasze miasto stawało się coraz bardziej przyjazne mieszkańcom i mogło w pełni wykorzystać swój potencjał – dodał Daniel Putkiewicz.

Współpraca Emitel z UM Piaseczno zdobyła uznanie kapituły konkursu podczas odbywającego się w dniach 25-26 października w Łodzi Smart City Expo Poland. Emitel za wdrożenie rozwiązań Smart City w Gminie Piaseczno otrzymał I Nagrodę w konkursie Smart City Poland Award 2022 w kategorii „Infrastruktura miejska”.

Samorządy mogą wdrażać rozwiązania, które poprawiają standard życia mieszkańców

Emitel ma duże doświadczenie w zakresie rozwoju rozwiązań Inteligentnych miast. Jako jedna z pierwszych firm rozpoczął realizację nowatorskich projektów we współpracy z samorządami. W ramach udostępnionej przez Spółkę sieci LoRaWAN samorządy mogą wdrażać rozwiązania, które poprawiają standard życia mieszkańców, pomagają w walce z problemem zanieczyszczenia środowiska i wspierają zarządzanie zasobami miejskimi.

– To nie pierwsza współpraca Emitel z UM Piaseczno w ramach wdrażania rozwiązań z zakresu Smart City. Otwarcie na innowacje ze strony władz miejskich sprawia, że dziś Piaseczno jest miejscem, które sięgnęło po miano Inteligentnego Miasta i jest jednym z liderów w tym zakresie w Polsce.

Realizacja koncepcji Inteligentnych Miast może stanowić wymierne korzyści dla mieszkańców, jednostek administracji publicznej oraz przedsiębiorstw prywatnych. Niezwykle nas cieszy, że rozwiązania Emitel w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju inteligentnych miast w Polsce – powiedział Maciej Staszak, wiceprezes Emitel SA.
Udostępnij: