Przejdź do treści

Rumunia konkurentem Polski w walce o zagraniczne inwestycje

Fot. free-images.com

Firma Michelin zapowiedziała likwidację swojej fabryki opon do ciężarówek w Olsztynie i przeniesienie swojej produkcji do końca tego roku do Rumunii.

Jako przyczynę tej decyzji podano zbyt wysokie koszty pracy w Polsce – przekazał serwis WEI Globalnie na podstawie informacji portalu wnp.pl.

Wiele z firm zachodnich wybrało także Rumunię jako miejsce na przeniesienie swojego biznesu prowadzonego dotychczas w Rosji

W Rumunii powstanie także największa w Europie fabryka prochu, współfinansowana przez niemiecki Rheinmetall. Koszt tej inwestycji to 400 mln euro, z czego 47 mln pochodzi z dotacji Komisji Europejskiej.

Jak podkreśla WEI Globalnie, szczególnie po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Rumunia stała się jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc na inwestycje zagraniczne w naszej części Europy. Wiele z firm zachodnich wybrało także Rumunię jako miejsce na przeniesienie swojego biznesu prowadzonego dotychczas w Rosji. Na przykład fińska firma Nokian Tyres przeniosła do swoją działalność do Rumunii z inwestycją 650 mln euro na budowę „pierwszej na świecie fabryki opon o zerowej emisji CO2”. Rumuńska gospodarka rozwija się bardzo dynamicznie, szczególnie na tle gospodarek innych krajów unijnych. Prognozowany wzrost PKB w 2024 roku to 3,3 proc.

Atrakcyjność Rumunii wynika z przyjaznego i stosunkowo prostego systemu podatkowego oraz wciąż niskich, w porównaniu z Polską, kosztów pracy. Rumuński podatek CIT wynosi 16 proc., a płaca minimalna to obecnie 3300 lei (ok. 2900 zł) miesięcznie. Wynagrodzenia zaś w usługach profesjonalnych, takich jak IT wcale nie odbiegają od oferowanych w Polsce.
Udostępnij: