Przejdź do treści

Ryczałtowy ZUS, który muszą płacić firmy, to rozwiązanie niezwykle szkodliwe

Fot. free-images.com/Pixabay

Ryczałtowy ZUS to zabójca miejsc pracy w Polsce. Pod tym hasłem rozpoczęła się zbiórka podpisów pod projektem ustawy wprowadzającej dobrowolny ZUS dla wszystkich przedsiębiorców.

Jest to inicjatywa organizacji zrzeszonych w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP.

Przedsiębiorcy nie zgadzają się z tezą, „że jeżeli ktoś nie potrafi, prowadząc działalność gospodarczą, zarobić za ZUS to niech idzie na etat”

Przedsiębiorca ma obowiązek opłacać co miesiąc ryczałtową składkę na ubezpieczenie społeczne bez względu na uzyskany wynik finansowy. Nie zwalnia z tego obowiązku ani strata ani niski dochód. Wpędza to wielu przedsiębiorców w długi, wyrzuca do szarej strefy oraz uniemożliwia powstawanie nowych firm np. startupów których cechą jest długoletnia praca bez większych dochodów. Przedsiębiorcy nie zgadzają się z tezą: „ że jeżeli ktoś nie potrafi, prowadząc działalność gospodarczą, zarobić za ZUS to niech idzie na etat”.

Podstawowym prawem człowieka jest możliwość zarabiania na swoje utrzymanie pracą na własny rachunek

Kuriozalna jest sytuacja kiedy ZUS eksmituje przedsiębiorcę z mieszkania za jego długi aby pieniądze ze sprzedanej nieruchomości wpłacić na indywidualne konto emerytalne tego przedsiębiorcy. Podstawowym prawem człowieka jest możliwość zarabiania na swoje utrzymanie pracą na własny rachunek. System, który to uniemożliwia poprzez ustanowienie wysokiej bariery wejścia na rynek oraz utrzymania na nim firmy, jest niemoralny.

W Niemczech, zrujnowanych wojną, wprowadzono dobrowolność w opłacaniu składki na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorcy. Niemiecka gospodarka jest najsilniejszą w Europie i jedną z silniejszych w świecie.

Nie jesteśmy ani mniej zapobiegliwi ani głupsi od naszych zachodnich sąsiadów

Chcemy wprowadzić w Polsce identyczne rozwiązania. Nie jesteśmy ani mniej zapobiegliwi ani głupsi od naszych zachodnich sąsiadów.

Wprowadzenie dobrowolności opłacania składki na ubezpieczenie emerytalne przy zachowaniu obowiązku składki na ubezpieczenie zdrowotne doprowadzi do wyjścia wielu firm z szarej strefy, zapobiegnie pauperyzacji i nieszczęściu wielu polskich rodzin które system wpędza w zadłużenie, pomoże przejść sektorowi MŚP bardziej bezpiecznie przez nadchodzące spowolnienie gospodarcze.
Udostępnij: