Przejdź do treści

Salary sacrifice – korzyści dla pracownika i pracodawcy

Fot. free-images.com

Na czym polega i dlaczego warto skorzystać z mechanizmu salary sacrifice?

Obecne realia gospodarcze niosą dla pracodawców wiele wyzwań, którym muszą sprostać. Z jednej strony rosnące koszty prowadzonej działalności, w tym koszty pracownicze, a także obciążenia publicznoprawne – z drugiej, konieczność utrzymania wykwalifikowanej kadry, aby pozostać konkurencyjnym.

Rozwiązania mogące zmniejszyć obciążenia

Jak piszą dalej eksperci agencji doradczej Deloitte w związku z tym pracodawcy chętniej spoglądają na rozwiązania mogące zmniejszyć obciążenia (podatki, składki) nie tylko samego pracodawcy, ale także pracownika. Jednym z nich może być mechanizm salary sacrifice.

Na czym polega salary sacrifice?

– Salary sacrifice to rozwiązanie, które jest od wielu lat z powodzeniem stosowane na Zachodzie, np. w Belgii czy Wlk. Brytanii. Mechanizm „salary sacrifice” (poświęcenie wynagrodzenia) polega na „poświęceniu” przez pracownika części swojego wynagrodzenia otrzymywanego w formie gotówki na poczet wybranych świadczeń niepieniężnych. Wartość takiego świadczenia co do zasady odpowiada wtedy wartości wynagrodzenia brutto, z którego pracownik „rezygnuje” – piszą dalej eksperci.

Jakie korzyści może przynieść obu stronom zastosowanie mechanizmu salary sacrifice?

– Korzyści dla pracownika

Główną korzyścią mechanizmu salary sacrifice jest potencjalne zmniejszenie zobowiązania podatkowego lub składek na ubezpieczenie społeczne. Pracownik bowiem, w zamian za część wynagrodzenia brutto otrzymuje świadczenie o tej samej wartości, które może skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania bądź oskładkowania.

W konsekwencji powoduje to, że wynagrodzenie netto, które pracownik płaci (z którego rezygnuje) za to świadczenie jest niższe niż wartość tego świadczenia. W ten sposób pracownik nie pogarsza nominalnej wartości swojego uposażenia, ale obniża swoje zobowiązanie wobec ZUS lub fiskusa. Jego wynagrodzenie netto wzrasta (wliczając do tego wartość otrzymania świadczenia niepieniężnego). Stopień korzyści zależny jest przede wszystkim od konkretnego zwolnienia przewidzianego przez przepisy.

W Polsce mechanizm stosowany jest głównie w zagranicznych systemach podatkowych

W Polsce mechanizm salary sacrifice nie jest powszechnie wykorzystywany. Stosowany jest głównie w zagranicznych systemach podatkowych, który wymaga pogłębionej analizy co do możliwości implementacji w polskich realiach.

Przykłady zastosowania salary sacrifice w przypadku pracowników:
Jakie potencjalne zwolnienia z podatku i wyłączenia z ZUS mogłyby stanowić postawę mechanizmu salary sacrifice?

  • Samochód służbowy
  • Finansowanie posiłków pracownikom
  • Pakiet akcji

Korzyści dla pracodawcy

Pośrednią korzyścią ze zmniejszonych obciążeń pracowników jest fakt, że dzięki temu rozwiązaniu pracodawca mógłby potencjalnie zaoferować pracownikom wyższe wynagrodzenie netto (uwzględniające pieniądze i świadczenia niepieniężne), dzięki czemu byłby bardziej konkurencyjny na rynku pracy. Poza tym pracodawca może także osiągać korzyści bezpośrednie.

Jedną z nich jest zmniejszenie składek. O ile zmniejszenie obciążeń podatkowych jest korzyścią wyłącznie po stronie pracownika, to na zmniejszeniu składek korzysta także pracodawca, co realnie przyczynia się do redukcji kosztów zatrudnienia.

Czy mechanizm salary sacrifice może być powszechnie stosowany w Polsce?

Mechanizm ten, choć niesie ze sobą potencjalne korzyści zarówno dla pracowników, jak i pracodawców, nie jest jeszcze powszechnie stosowany w Polsce. Jego wdrożenie wymaga dokładnej analizy prawnej i podatkowej, aby zapewnić zgodność z obowiązującymi przepisami oraz uniknąć nieprzewidzianych ryzyk.

Więcej: https://www.deloitte.com/pl/pl/services/legal/perspectives/strefa-pracodawcy/salary-sacrifice-korzysci-dla-pracownika-i-pracodawcy.html?nc=44
What is salary sacrifice and how does it work: https://www.youtube.com/watch?v=eRmPC1E3-0M
Udostępnij: