Przejdź do treści

Sawicki: Jako PSL położyliśmy na stole projekt ustawy, która przewidziała kaucje zbożowe

Marek Sawicki; fot. ISBNews.TV

– Byli ministrowie rolnictwa z różnych opcji politycznych już w kwietniu ubiegłego roku wystosowali list otwarty do prezydenta i wicepremiera Kowalczyka, w którym informowaliśmy, że zniesienie ceł na import żywności z Ukrainy zdestabilizuje rynek żywności nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Zniesienie ceł miało sens w momencie, kiedy Morze Czarne było zablokowane

Jak mówił podczas Forum Welconomy w Toruniu Marek Sawicki były minister rolnictwa w rozmowie z ISBnews.TV zniesienie ceł miało sens w momencie, kiedy Morze Czarne było zablokowane. W lipcu ub. roku porty zostały już jednak otwarte i wtedy, zdaniem Marka Sawickiego, trzeba było reagować.

W projekcie ustawy PSL kaucja byłaby zwracana, kiedy zboże byłoby wywożone z terenu Polski na przykład do Afryki

–  Jako PSL położyliśmy na stole projekt ustawy, która przewidziała kaucje zbożowe. Kaucja byłaby zwracana, kiedy zboże byłoby wywożone z terenu Polski na przykład do Afryki czy Bliskiego Wschodu – dodaje Sawicki. Zdaniem Marka Sawickiego kłopotem rolników nie są ceny zbóż tylko zasypane dziś magazyny które nie będą w stanie przyjąć zboża po tegorocznych żniwach w Polsce.

Nie ma ekonomicznego uzasadnienia przewożenie ukraińskich plonów rolnych drogą lądową

– Trzeba zamknąć granicę z Ukrainą na przypływ żywności z tego kraju. Transport żywności ukraińskiej może dziś odbywać się już drogą morska przez Morze Czarne. Nie ma ekonomicznego uzasadnienia przewożenie plonów rolnych drogą lądową – tłumaczy Sawicki.

Cała wypowiedź: https://www.isbnews.tv/marek-sawicki-psl-dla-rolnikow-problemem-nie-sa-ceny-zboz-tylko-pelne-magazyny/

Udostępnij: