Przewoźnicy przygotowują się do powrotu podróżnych, inwestując w nową flotę i rekrutując pracowników. W ciągu najbliższych kilku lat Ryanair chce zatrudnić ok. 5 tys. osób, głównie pilotów i personel pokładowy.

piątek, 14 styczeń 2022 19:31

Srebrny jubileusz dziennika ekonomicznego

14 stycznia 2022 r. mija dokładnie 25 lat od wydania, ukazującego się do dziś, pierwszego numeru dziennika ekonomicznego "Puls Biznesu”.

- To cenzura, która wpisuje się w deprecjonowanie wartości chrześcijańskich. […] Mamy do czynienia z chrystianofobią - mówi ks. prof. Waldemar Cisło.

czwartek, 13 styczeń 2022 13:52

Lider w finansowaniu MŚP przyśpiesza

Wiodący dostawca faktoringu dla małych i średnich firm w Polsce zamknął 2021 r. z rekordowym wynikiem 1,02 mln zł obrotu.

PKN Orlen wybrał czterech partnerów do realizacji wynegocjowanych z Komisją Europejską środków zaradczych w związku z procesem przejęcia Grupy Lotos.

środa, 12 styczeń 2022 16:31

Za dwa tygodnie pierwszy Kongres ESG

„I Kongres ESG - Liderzy zrównoważonego rozwoju na rzecz ekosystemu ESG” odbędzie się 26 stycznia w formie hybrydowej.

W styczniu InPost zaczął wdrażać pilotaż nowej formy dostarczania paczek klientom Żabek dzięki paczkomatom InDoor umieszczanym we wnętrzach sklepów.

Sektor nowoczesnych usług biznesowych stanowi jeden z najważniejszych i najbardziej dynamicznie rozwijających się segmentów gospodarki Polski - zarówno w okresie przed pandemią, jak i w dobie COVID-19.

W opublikowanym podsumowaniu prac przy budowie przekopu przez Mierzeję Wiślaną prowadzonych w ub. roku. ministerstwo infrastruktury podkreśla, że powstały wówczas m.in. dwa unikatowe w skali kraju mosty obrotowe.

wtorek, 11 styczeń 2022 15:28

Emitel zmienia właściciela

Zmianę swojego właściciela ogłosił największy operator naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce, Emitel SA.

Bez względu na wybraną strategię już niedługo część Polaków upomni się o wyższą pensję. Co trzeci Polak ze względu na rosnącą inflację szuka sposobu na to, żeby podnieść swoje wynagrodzenie - wynika z badania ARC Rynek i Opinia.

W związku z nowymi rozwiązaniami podatkowymi Polskiego Ładu pojawiło się wiele ulg i zwolnień podatkowych. Początek roku to dobry moment, aby przeanalizować o które z nich warto się starać, z których lepiej zrezygnować i kiedy złożyć odpowiednie oświadczenia.

Pod koniec 2021 r. Polski Instytut Ekonomiczny zapytał przedsiębiorstwa, jakie działania zamierzają realizować w 2022 r. Czy plany firm różnicuje wielkość przedsiębiorstwa czy też reprezentowana branża? - czytamy w pierwszym tegorocznym numerze Tygodnika Gospodarczego PIE.

czwartek, 13 styczeń 2022 12:16

Nowe indeksy na warszawskim parkiecie

Od 21 marca 2022 r. GPW Benchmark wprowadzi kolejne zmiany. Pojawi się nowy indeks WIG-gry oraz nastąpi zmiana nazwy indeksu WIG.GAMES na WIG.GAMES5.

poniedziałek, 10 styczeń 2022 12:54

Szerzej o Pożyczce Antyinflacyjnej

Agencja Rozwoju Przemysłu SA przedstawia nową ofertę dla przedsiębiorców, Pożyczkę Antyinflacyjną. Stanowi ona odpowiedź na obecne warunki rynkowe.

Ciężki dla naszych portfeli przełom roku uświadomił wszystkim, że epoka taniej energii nieodwołalnie minęła. Niestety, alternatywa: środowisko albo tanie, lecz szkodliwe technologie tak naprawdę nie pozostawia nam wyboru.

W klasyfikacji łącznej, gdy pod uwagę weźmiemy trzy najważniejsze wskaźniki: liczbę inwestycji, nakłady i nowe miejsca pracy, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna osiągnęła w ub. roku drugie miejsce wśród stref w Polsce. 

piątek, 07 styczeń 2022 19:04

MF: Pensje milionów pracowników wzrosną

Osoby na etacie, które zarabiają do 12 800 zł brutto skorzystają lub nie stracą na Polskim Ładzie. Dotyczy to także nauczycieli i pracowników służb mundurowych. Pracownicy którzy zapłacili wyższe zaliczki w styczniu, otrzymają zwrot nadpłaty - najpóźniej z początkiem lutego - poinformowało ministerstwo finansów.

Spółka CPK szuka chętnych do przeprowadzenia robót przygotowawczych na terenie Portu Solidarność, tj. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Znamy kolejne efekty nowych przepisów wprowadzonych w pakiecie zmian podatkowych Polskiego Ładu.

poniedziałek, 10 styczeń 2022 12:39

2/3 etatowców z podwyżkami netto

Dzięki rozwiązaniom podatkowym zawartych w Polskim Ładzie wzrosną wynagrodzenia netto niemal 8 mln pracowników, czyli 2/3 osób zatrudnionych na etatach - szacuje ministerstwo rodziny i polityki społecznej.

Agencja Rozwoju Przemysłu SA wprowadza nowy produkt - Pożyczkę Antyinflacyjną z gwarancją Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego (EFG). Będą mogli z niej skorzystać przedstawiciele sektora MŚP.

Noworoczne postanowienia powinny być możliwe do wykonania i korzystne, tak aby zmieniły obecną sytuację na lepsze. Mimo, że chętnie je składamy rzadko udaje się nam je zrealizować.

Spółka Kaufland Polska Markety wymagała od dostawców obniżenia ceny produktów rolnych i spożywczych już po ich sprzedaży, nieuczciwie wykorzystując swoją przewagę kontraktową.

piątek, 07 styczeń 2022 12:27

Sieć z 50. nowymi sklepami

Grudzień był zawsze niezwykle intensywnym miesiącem w sieci Biedronka. Także w ub. roku sieć otworzyła w grudniu 40 nowych placówek, kolejne 10 zaczęło działać jeszcze przed Sylwestrem.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adam Abramowicz, przesłał list do premiera Mateusza Morawieckiego dotyczący sprzeczności niektórych przepisów Polskiego Ładu z duchem Konstytucji Biznesu.

Znamy już laureatów 51. edycji raportu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (CSR). To najstarszy w naszym kraju i największy magazyn poświęcony tej tematyce.

 - W naszej profesji dzielimy się na dwie grupy: jedni to są pasjonaci, a drudzy przychodzą z kompletnego przypadku, zaciekawieni ofertą pracy.

poniedziałek, 03 styczeń 2022 13:57

Godło „Teraz Polska” po raz 32.

- Od pierwszej edycji Konkursu „Teraz Polska”, która odbyła się w 1993 r., oceniliśmy ponad 6 tys. zgłoszeń reprezentujących wszystkie branże polskiej gospodarki.

Pracodawcy patrzą obecnie na pracowników w szerszym kontekście - szukają nie tylko osób, które są potrzebne tu i teraz, ale również posiadają umiejętności wartościowe z punktu widzenia przyszłego rozwoju całej firmy.