piątek, 20 wrzesień 2013 09:29

Pracodawca godny zaufania - rozstrzygnięcie w listopadzie

Napisane przez
Pracodawca godny zaufania - rozstrzygnięcie w listopadzie Fot. arch.

(ISBnews) - Niemal połowa Polaków (42%) uważa, że firmy istnieją nie tylko po to, aby zarabiać, ale również po to, żeby podejmować inicjatywy i działania z zakresu CSR - wynika z badania przeprowadzonego w lipcu i czerwcu przez Dom Badawczy Maison oraz SGS Polska. Z kolei 55% Polaków deklaruje chęć podjęcia pracy w takiej firmie, co jest szczególnie ważną informacją dla pracodawców. Już w listopadzie 2013 r. nastąpi rozstrzygnięcie V. edycji Konkursu Pracodawca Godny Zaufania, w którym przyznawane są wyróżnienia dla przedsiębiorstw działających na polskim rynku, które sięgają po ciekawe i skuteczne rozwiązania w zakresie polityki pracowniczej.

Trwający od 2008 roku konkurs skutecznie przyczynił się do promowania dobrych wzorców wśród pracodawców, a także wizerunku samych laureatów. - Z pewnością możemy powiedzieć, że po jego otrzymaniu zostaliśmy bardziej dostrzeżeni przez naszych interesariuszy, zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych - mówi Arkadiusz Ciesielski z Biura Prasowego PKN Orlen, laureata III. edycji konkursu. - Podniósł też świadomość opinii publicznej o wyjątkowej ofercie jaką firma realizuje wobec swoich pracowników i jak to ją plasuje na tle innych pracodawców.

Podobnego zdania są przedstawiciele innego z laureatów, Grupy Pelion. „Przyznany naszej firmie w 2009 r. tytuł Pracodawcy Godnego Zaufania traktujemy jako zobowiązanie do nieustannego doskonalenia realizowanej przez firmę polityki personalnej” - mówi Renata Borkowska-Kubiak, dyrektor ds. PR.

Tytuł Pracodawca Godny Zaufania, to dla firm nie tylko wyróżnienie, ale również motywacja do utrzymania wysokiego poziomu świadczeń socjalnych, nawet w sytuacji spowolnienia gospodarczego.

Jednym z przykładów jest sieć sklepów Biedronka, laureat I. edycji konkursu, firma która tylko w 2012 roku zwiększyła zatrudnienie o około 5 tys. osób, a w kwietniu 2013 r. podniosła minimalne wynagrodzenie do 2000 zł brutto. Sieć ma także jeden z najbogatszych pakietów socjalnych na rynku. Jej pracownicy objęci są m.in. programem profilaktyki zdrowotnej w postaci bezpłatnych badań specjalistycznych i szczepień.

- Dobry przykład idzie z góry. Mamy nadzieję, że wyróżnienie najbardziej interesujących programów realizowanych przez największe firmy, będzie inspiracją również dla innych przedsiębiorców - mówi Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej, członek kapituły konkursu.

Każdą edycję wyróżniają branże, w których przedstawiciele kapituły szukają godnych zaufania pracodawców. Obecna edycja będzie dotyczyła sektora spożywczego, usług teleinformatycznych oraz ubezpieczeń. Formuła konkursu jest prosta. Nadesłane ankiety są oceniane przez jury złożone z przedstawicieli znanych i cenionych instytucji pozarządowych. Kapitułę konkursy tworzą m.in. przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej, Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Instytutu Globalizacji, Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania, Centrum Monitorowania Wolności Prasy przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenia Integracja i Współpraca, Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

W Konkursie przyznawana jest również nagroda specjalna dla dziennikarzy mediów elektronicznych i drukowanych, przyczyniających się do promocji pozytywnych rozwiązań z zakresu polityki pracowniczej.

Dotychczas laureatami Konkursu „Pracodawca Godny Zaufania" zostały takie firmy jak: Pelion (dawniej PGF), Mostostal Warszawa, Jeronimo Martins Polska (właściciel sieci sklepów Biedronka), Polkomtel, Eurobank, PKN Orlen, PKP Cargo, Żywiec Zdrój, Henkel Polska czy Skanska.

(ISBnews)