wtorek, 22 październik 2013 13:20

Płatności mobilne dostępne w supermarketach

Napisane przez
Płatności mobilne dostępne w supermarketach Fot. Biedronka

Z dniem 21 października br. największa sieć sklepów spożywczych udostępniła dla klientów nowy system do obsługi płatności mobilnych – iKASA.

Jest to kolejny krok, po rozbudowie sieci bankomatów, ułatwiający wszystkim klientom Biedronki dokonywanie zakupów. W ramach kilkumiesięcznych testów i szkoleń dla pracowników sklepów, zrealizowano około 26 000 pomyślnych transakcji przy użyciu systemu iKASA, aby zapewnić jego efektywne wdrożenie.

Platforma iKASA została przygotowana we współpracy z firmą ICP Polska należącą do Grupy ICP, wiodącego europejskiego dostawcy usług dla PoS działającym
w wielu krajach i procesującym około 150 mln transakcji rocznie. System iKASA zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa gwarantowany przez zastosowanie podwójnego poziomu szyfrowania w oparciu o najlepsze standardy kryptograficzne.

- Wprowadzenie płatności mobilnych to kolejny krok w celu podnoszenia komfortu zakupów w sieci sklepów Biedronka. Płatności telefonem to szybka, łatwa i bezpieczna metoda, a jednocześnie taka, która pozwala uniknąć kosztu opłaty interchange, jak ma to miejsce w przypadku transakcji kartami płatniczymi. W związku z tym nadal będziemy mogli bez przeszkód realizować naszą filozofię codziennie niskich cen oraz być prekursorem wśród sieci handlowych we wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań dla klientów – mówi Tomasz Suchański, dyrektor generalny sieci sklepów Biedronka.

Już od pierwszego dnia, mobilnych płatności za pomocą platformy iKASA będą mogli dokonywać klienci posiadający rachunek w Alior Banku lub Getin Banku, a także klienci Banku Pekao SA w oparciu o działający w tym banku system PeoPay. Takie rozwiązanie wynika z chęci udostępnienia mobilnej formy płatności jak najszerszej grupie klientów sieci Biedronka. Co ważne, system iKASA zaprojektowano tak, aby mogły do niego dołączyć kolejne banki oraz punkty handlowo-usługowe. Płatności mobilne w sklepach Biedronka nie wiążą się dla klienta z żadnymi dodatkowymi opłatami. Zarówno ściągnięcie aplikacji, jak i wykonanie transakcji jest bezpłatne. Jedyny koszt po stronie klienta, to koszt transmisji danych, który uzależniony jest od operatora.

Korzystanie z systemu iKASA jest bardzo proste. Opłacając zakupy przy kasie w uruchomionej aplikacji należy wybrać opcję „Zapłać” i pokazać kasjerowi wyświetlony jednorazowy kod. Kasjer wprowadza kod w systemie kasowym, a klient akceptuje transakcję w swoim telefonie. Cały proces płatniczy trwa ok. 10 sekund, a więc krócej, niż podczas płatności gotówką. Użytkownik ma możliwość stałej kontroli płatności poprzez sprawdzenie historii transakcji mobilnych w aplikacji. Ponadto dzięki połączeniu z bankowym rachunkiem osobistym informacje o kwocie transakcji znajdą się na wyciągu bankowym, co gwarantuje użytkownikowi dodatkową możliwość kontroli płatności.

Płatności mobilne w sklepach Biedronka zapewniają klientom pełne bezpieczeństwo. Podczas realizacji transakcji telefonem, urządzenie pozostaje cały czas w ręku klienta i nie trzeba podawać go sprzedawcy. Aplikacja zabezpieczona jest też specjalnym, ustalonym przez użytkownika, kodem PIN, który należy każdorazowo wpisywać podczas uruchamiania aplikacji. Jest on niezależny od kodu PIN przynależnego do karty płatniczej. Jeśli telefon dostanie się w niepowołane ręce, osoba trzecia, która nie zna unikalnego kodu PIN, nie będzie w stanie skorzystać z aplikacji.

Możliwość płacenia telefonem w sieci Biedronka została od początku zaoferowana dużej liczbie klientów z uwagi na współpracę z trzema bankami. Aplikacja iKASA działa na większości telefonów używanych na polskim rynku, czyli na telefonach z systemami operacyjnymi typu Android, iOS, BlackBerry, Symbian, Java oraz Bada. Możliwość mobilnego płacenia dostępna jest we wszystkich sklepach sieci Biedronka. Płatność odbywa się poprzez sieć komórkową, co oznacza, że klient nie musi specjalnie łączyć się z zewnętrzną bezprzewodową siecią internetową.

Płatnościom mobilnym w Biedronce poświęcona jest dedykowana Infolinia pod numerem 22 844 00 44 oraz strona internetowa www.ikasa.com.pl, gdzie znaleźć można dodatkowe informacje na temat tej formy płatności, w tym m.in. instrukcję obsługi, najczęściej zadawane pytania. Aplikację można pobrać bezpośrednio ze sklepów internetowych bądź za pomocą linków wysyłanych SMS-em po aktywacji usługi iKASA w bankowości internetowej banków uczestniczących w projekcie.

Informacje o partnerach

Jeronimo Martins Polska S.A., będąca częścią portugalskiej Grupy Jerónimo Martins, jest właścicielem największej w Polsce sieci sklepów detalicznych Biedronka. Sieć powstała w 1995 r., posiada obecnie ponad 2200 placówek w ponad 800 lokalizacjach i 13 centrów dystrybucyjnych. JMP jest największym prywatnym pracodawcą w Polsce - zatrudnia ok. 45 tys. pracowników. Model funkcjonowania sieci Biedronka opiera się na konsekwentnie realizowanej strategii, której filarami są niskie ceny i wysoka jakość produktów, bliskość sklepów oraz najwyższe standardy obsługi klienta. Od początku działalności w Polsce firma  intensywnie inwestuje w rozwój sieci i tworzenie nowych miejsc pracy. Środki przeznaczone na ten cel od 1995 r. wyniosły ponad 8 mld zł. Biedronka jest jedną z najpopularniejszych i najcenniejszych polskich marek. Każdego dnia sklepy Biedronka odwiedza 3,5 mln klientów. Ponad 76 proc. Polaków regularnie robi tu zakupy, a ponad 98 proc. zna markę Biedronka. Siłę i popularność marki potwierdzają liczne nagrody. Biedronka zajmuje m.in trzecią lokatę w rankingu Najcenniejszych Polskich Marek „Rzeczpospolitej”. Jest także czterokrotnym zdobywcą prestiżowego tytułu Superbrands. Jeronimo Martins Polska należy do grona największych firm nie tylko w Polsce, ale także w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka zajmuje m.in. 4. pozycję na listach 500 największych polskich firm dziennika „Rzeczpospolita” i tygodnika „Polityka” oraz 9. miejsce w rankingu TOP 500 CEE firmy Coface.

ICP Polska Sp. z o.o. - ICP Polska jest spółką w całości należącą do niemieckiej Grupy ICP, wiodącego europejskiego dostawcy szerokiej gamy  rozwiązań POS, procesującego ponad 150 mln transakcji rocznie w 125 tys. punktów sprzedaży w wielu krajach europejskich. ICP Polska działająca w oparciu o własne zasoby R&D,  zlokalizowana w Warszawie, na rynku polskim rozpoczęła swoją działalność 10 lat temu wprowadzając pionierską usługę doładowań elektronicznych. Obecnie oferuje pełne portfolio rozwiązań dla punktów sprzedaży - od urządzeń własnej produkcji, przez usługi acquiringowe aż do przynoszących dodatkowe korzyści produktów i usług.

Alior Bank SA - jest dynamicznie rozwijającym się bankiem uniwersalnym, liderem pod względem innowacyjności i liczby pozyskiwanych klientów. Swoją ofertę kieruje do klientów indywidualnych i biznesowych, w tym segmentu MSP i korporacji. Bank aktywnie wspiera polską przedsiębiorczość, oferując kompleksowe rozwiązania i instrumenty finansowania bieżącej działalności firm i projektów inwestycyjnych. Oprócz czwartej co do wielkości sieci dystrybucji (blisko 800 placówek) Alior Bank wykorzystuje kanały dystrybucji oparte na nowoczesnej platformie informatycznej, obejmującej bankowość internetową i mobilną oraz centra obsługi telefonicznej. W grudniu 2012 roku akcje Alior Banku zadebiutowały na GPW, a od września 2013 r. są notowane w indeksie WIG 30.

Getin Bank SA - jest detaliczną częścią ogólnopolskiego Getin Noble Banku, należącego do najbardziej dynamicznie rozwijających się instytucji finansowych w Polsce. Oferta Banku jest skierowana do klientów indywidualnych, małych i średnich firm, samorządów oraz dużych korporacji. Z usług banku korzysta ponad 2,2 mln klientów, a jego produkty dostępne są w ponad 550 oddziałach własnych i franczyzowych oraz w szerokiej sieci pośredników. Getin Noble Bank jest drugim największym bankiem z większościowym polskim kapitałem. Więcej informacji o marce, ofercie i spółce znajduje się na stronie:  www.getinbank.pl

Bank Pekao SA - działa od ponad 80. lat, jest jedną z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. Pod względem wartości aktywów jest drugim co do wielkości bankiem w Polsce, natomiast biorąc pod uwagę siłę kapitałową mierzoną współczynnikiem wypłacalności, Bank Pekao jest liderem wśród banków w Polsce i jedną z najsilniejszych kapitałowo instytucji finansowych w Europie. Bank Pekao dysponuje rozwiniętą siecią oddziałów - 1000 placówek w całym kraju oraz oferuje swoim klientom dostęp do sieci ponad 4000 bezpłatnych bankomatów w Polsce i ok. 20 000 w 22 krajach Europy. Bank Pekao jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. W 2012 roku aplikacja do bankowości mobilnej Banku Pekao wygrała w konkursie Mobile Trend Awards. Bank Pekao należy do Grupy UniCredit, jednej z wiodących międzynarodowych instytucji finansowych, która działa w 22 europejskich krajach poprzez sieć 9600 placówek oraz zatrudnia ok. 160 tys. osób.