poniedziałek, 06 listopad 2017 10:25

Poczta Polska - instytucja zaufania publicznego

Napisane przez MM

Ponad 1/3 Polaków (34,5%) ma największe zaufanie do Poczty Polskiej w kwestii doręczania przesyłek, wynika z badania przeprowadzonego na ogólnopolskim panelu Ariadna przez agencję badawczą Maison & Partners.

"Poczta Polska cieszy się większym zaufaniem w kwestii doręczania przesyłek wśród ankietowanych niż inne firmy pocztowe lub kurierskie - 34,5% respondentów wskazało, że ma większe zaufanie do Poczty Polskiej, a 26,7% - do innych firm pocztowych, zarówno wśród ludzi starszych, jak i wśród ludzi młodych" - czytamy w podsumowaniu badania.

Na pytanie, który podmiot powinien być odpowiedzialny za pośredniczenie pomiędzy obywatelem a państwem w obsłudze spraw urzędowych przez internet, prawie połowa respondentów (49,5%) odpowiedziała, że powinna to być jednostka publiczna, a tylko 11,7% odpowiedziało, że powinna to być firma prywatna.

Poczta Polska posiada ponad 7 500 placówek, filii i agencji pocztowych, świadczących usługi klientom indywidualnym i biznesowym.

Większość respondentów badania zauważa ten fakt i odpowiedziało, że placówki Poczty Polskiej są bardziej dostępne niż te innych firm (55,3% osób wskazało na lepszą dostępność placówek Poczty Polskiej, a 15% - innych firm). Do sieci placówek pocztowych dołączyło także blisko 1 400 kiosków i saloników Ruch, które wydają przesyłki Poczty Polskiej, i blisko 1 000 stacji paliw Orlen. W sumie prawie 10% przesyłek trafia do jednego z kiosków czy saloników Ruchu lub też na jedną ze stacji paliw Orlen.

"Poczta Polska konsekwentnie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów. Na bieżąco śledzimy zmiany, jakie zachodzą na rynku, i dostosowujemy nasze usługi. 'Odbiór w Punkcie' to jeden ze sposobów na poprawę komfortu korzystania z usług Poczty Polskiej przez naszych klientów. Ta forma dostaw zyskuje na coraz większej popularności, dlatego będziemy rozwijać naszą sieć click&collect. Wkrótce we wszystkich miastach w całym kraju zapewnimy, że zaledwie w kilka minut nasz klient dotrze do jednego z tysięcy naszych punktów. Będzie to największa sieć punktów odbioru dostępna na rynku. Budujemy przewagę konkurencyjną, coraz lepiej dostosowując nasze usługi do preferencji klientów, w tym również tych z coraz młodszych pokoleń, którzy dokonują zakupów w Internecie. W ten sposób realizujemy naszą strategię. Chcemy być jeszcze bliżej naszych klientów, zmieniając wizerunek Poczty na coraz aktywniejszego gracza na rynku usług kurierskich i paczkowych, szczególnie w segmenc ie e-commerce" - powiedział członek zarządu Poczty Polskiej Grzegorz Kurdziel.

"W odpowiedzi na pytanie dotyczące znaczenia pracy wykonywanej przez pracowników Poczty Polskiej dla społeczeństwa, większość ankietowanych (77,3%) zaznaczyło, że postrzegają pracę pocztowców jako ważną (33,7% jako raczej ważną i 43,6% jako bardzo ważną). Największym uznaniem pocztowcy cieszą się wśród osób powyżej 45 roku życia (90% osób w przedziale wiekowym 45-54 lat i 82,8% osób powyżej 55 roku życia) i mieszkańców małych i średnich miast, liczących poniżej 100 tysięcy mieszkańców (87,9% - raczej ważna 30,4% i bardzo ważna 57,5%)" - czytamy dalej.

Poczta Polska zatrudnia obecnie 80 tysięcy osób i jest największym pracodawcą w Polsce.

Wyniki badań wskazują, że wie o tym jedynie 14,2% badanych osób, podsumowano w materiale.

Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI na ogólnopolskiej próbie liczącej 1047 osób, dobranej odpowiednio według płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania z panelu Ariadna. Badanie zostało zrealizowane w terminie 13-16 października 2017.