sobota, 03 marzec 2018 12:28

Lwią część środków będziemy inwestować w Biedronkę

Napisał
Lwią część środków będziemy inwestować w Biedronkę fot. Biedronka

Największa sieć handlowa w naszym kraju to najważniejsza inwestycja dla jej portugalskiego właściciela, który planuje „lwią część” tegorocznych nakładów inwestycyjnych przeznaczać wciąż na jej rozwój.

Jak pinformował na konferencji prasowej w Lizbonie prezes Jeronimo Martins, właściciela polskiej sieci Biedronka, Pedro Soares dos Santos - Polska jest nadal naszym głównym celem inwestycji. […] W 2018 r. lwia część inwestycji będzie przekazana Polsce i część Kolumbii – napisała Renata Oljasz z ISB News.

Przedstawiciele Jeronimo Martins podkreślili, że nieco poniżej 50% tegorocznych nakładów inwestycyjnych grupy (300-350 mln euro) zostanie przeznaczone na rozwój Biedronki. Całość wydatków grupy na inwestycje ma w tym roku sięgnąć 700-750 mln euro. W 2017 r. Tego typu wydatki (capex) Biedronki wyniosły 354 mln euro i stanowiły 49% wydatków całej grupy (w 2016 r. było to 48% nakładów grupy). W ub.r. capex został przeznaczony na 121 otwarć sklepów i modernizację 226 kolejnych, a także na otwarcie nowego centrum dystrybucyjnego (w październiku).

- W 2018 r. będziemy rozwijać sieć w sposób zróżnicowany, niewrażliwy na krótkotrwałe presje. Wysoki udział inwestycji w Biedronkę będzie podtrzymany, będziemy m.in. inwestować w pensje pracowników - zapowiedział też prezes. Zadeklarował, że Jeronimo Martins jest gotowe, by zaradzić problemom z zatrudnieniem nowych pracowników, jeśli się one pojawią. - W Polsce udało nam się dostosować poprzez zwiększenie płac i wychodzenie ponad płacę minimalną - podkreślił. Przyznał, że firma dostrzega istnienie presji na rynku pracy w Polsce, w tym także w swojej branży.

Pedro Soares dos Santos odniósł się także do wchodzącej w życie ustawy o zakazu handlu w niedziele i święta (pierwsza niedziela objęta zakazem przypada 11 marca). - Zapytaliśmy bezpośrednio konsumentów - okazało się, że niedziela nie była najważniejsza pod względem sprzedaży. Biedronka dopasuje godziny pracy w tygodniu, by skompensować zamknięcie sklepów w niedziele. Czas pokaże, jak to się zrealizuje w praktyce i dopiero za kilka miesięcy zobaczymy, jaki będzie wpływ tego nowego prawodawstwa - wskazał prezes.

Przedstawiając swoje wyniki roczne, Jeronimo Martins zapowiedziało, że Biedronka powiększy swoją sieć o 70-80 sklepów netto w 2018 r. Na koniec 2017 r. sieć Biedronka liczyła 2 823 sklepów, tj. o 101 więcej niż rok wcześniej. Powierzchnia sklepów wzrosła do 1,86 mln m2 z 1,77 mln m2 na koniec 2016 r.