wtorek, 06 listopad 2018 13:43

Sieć ponownie z prestiżową Top Marką

Napisał
Gang Świeżaków Gang Świeżaków fot. biedronka.pl

Czołowa sieć supermarketów spożywczych po raz kolejny została liderem prestiżowego rankingu najpopularniejszych marek w mediach. Sieć wygrała w kategorii „Markety Spożywcze”.

W tym roku dziennikarze i użytkownicy mediów społecznościowych napisali o Biedronce prawie 470 tys. razy. Informacje o niej dotarły do ponad 800 mln odbiorców – to dwukrotnie więcej, niż w zeszłym roku i niemal dwukrotnie więcej, niż w przypadku konkurencji.

Top Marka organizowana była przez magazyn „Press” i firmę Press-Service Monitoring Mediów po raz jedenasty. O miejscu w rankingu decydowała tzw. siła marki. Ten wskaźnik to wypadkowa kilku zmiennych (liczby publikacji, impaktu i indeksu sentymentu) świadczących o liczbie kontaktów odbiorców z marką i jakościowej ocenie komunikatu na jej temat.

XI edycja badania objęła aż 500 marek z 50 branż. Na potrzeby raportu przeanalizowano materiały z prasy, internetu i social media opublikowane w okresie od 1 lipca 2017 r. do 30 czerwca 2018 r. – łącznie ponad 52 mln informacji: 1 mln tekstów prasowych, 5 mln internetowych i 46 mln postów w mediach społecznościowych.

W badaniu wyselekcjonowano 50 branż najczęściej pojawiających się w mediach. W każdym z sektorów wyłoniono 10 brandów, o których wzmiankowano najwięcej. W kolejnym etapie szczegółowo przeanalizowano materiały dotyczące każdej marki, biorąc pod uwagę przyjęte wskaźniki, decydujące ostatecznie o sile brandu. Raport  uwzględnia rankingi branżowe oraz klasyfikację wszystkich 500 marek poddanych badaniu. Pięćdziesięciu najsilniejszym medialnie brandom przyznano tytuł i statuetkę Top Marka 2018.

Topową marką całego rankingu, obejmującego 500 brandów, została PGE Polska Grupa Energetyczna. Siłę tej marki wyliczono na 17 948 385 pkt. O jej przewadze nad dwiema kolejnymi markami w badaniu zdecydował wyższy indeks sentymentu. Na 2. miejscu znalazło się TVN z wynikiem 15 291 632 pkt. Marka wyprzedziła Polsat, który zgromadził 14 947 330 pkt. Czwarte miejsce należało do Mercedesa – 10 314 910 pkt. Top 5 zamknęło BMW z wynikiem 10 304 075 pkt.

– Top Marka jest unikalnym w skali kraju badaniem, które pozwala analizowanym brandom porównać się nie tylko na tle bezpośredniej konkurencji, ale także szerzej w odniesieniu do innych branż. Ranking jest rodzajem komunikacyjnego drogowskazu i stanowi dla marek świetny punkt wyjścia do dalszych szczegółowych analiz oraz tworzenia i modyfikowania strategii  – komentuje Katarzyna Popławska, kierownik działu marketingu i public relations Press-Service Monitoring Mediów.

W przypadku Biedronki siła marki wyniosła 1 882 296 i był to najlepszy wynik w kategorii „Markety Spożywcze”. O sieci sklepów Biedronka, w badanym okresie od lipca 2017 r. do czerwca 2018 r. przeczytało ponad 800 mln czytelników. Biedronka zdeklasowała w ten sposób konkurencję – informacje o sieci Lidl dotarły do nieco ponad 400 mln osób, podobny wynik odnotowało Tesco. Łącznie, o Biedronce pojawiło się 468 833 publikacji. Dla porównania: o sieci Tesco pisano 370 129 razy, o Lidlu: 246 603 razy.

- Zwycięstwo po raz szósty z kolei to dla nas powód do dumy, warto bowiem zauważyć, że nie udało się to nigdy żadnej marce – mówi Arkadiusz Mierzwa, kierownik ds. komunikacji korporacyjnej w Jeronimo Martins Polska SA. – Jest to też dowód na to, że przyjęta przez naszą firmę strategia komunikacji przynosi efekty: nasza marka jest rozpoznawalna, a z przekazem dotarliśmy do prawie dwukrotnie większej liczby osób, niż konkurenci z drugiego i trzeciego miejsca.

Dziennikarze i internauci najczęściej pisali o Biedronce w kontekście akcji promocyjnej „Gang Świeżaków”, chętnie komentowano też przedłużenie umowy z PZPN na sponsorowanie reprezentacji Polski. Więcej o konkursie można przeczytać w listopadowo-grudniowym numerze miesięcznika „Press”.