sobota, 11 styczeń 2014 13:56

Pracownik też człowiek

Napisane przez
Pracownik też człowiek www.sxc.hu

Mniej niż połowa, bo jedynie 45 procent osób pracujących w Polsce jest skłonna przyznać, że menedżerowie dostrzegają w nich ludzi.

To wynik ogólnopolskiego sondażu przeprowadzonego w 2013 r. na zlecenie Great Place to Work Institute Polska (GPWIP) - napisał portal hrnews.pl. Ten wynik wyraża żal, a czasami też bardzo poważny zarzut pracowników wobec zatrudniających ich organizacji. Deficyt ludzkiego podejścia do pracowników może przyjmować różne rozmiary. Gdy deficyt jest znaczny i głęboko zakorzeniony, wtedy docierają do nas najbardziej dramatyczne głosy pracowników: To obóz pracy, a nie normalny zakład, jesteśmy traktowani jak śmieci i zastraszani. W takim miejscu pracy wskaźnik ludzkiego podejścia do pracownika ostro pikuje w dół.
Krajobraz organizacji działających w Polsce obejmuje jednak wiele firm, w których jest lepiej. Nieraz firmy działające w Polsce monitorują stan zadowolenia swoich pracowników i starają się podnosić jego poziom wprowadzając jakieś działania w reakcji na głosy krytyki oraz sugestie zatrudnionych. Mimo to, pracownicy często dalej nie czują się traktowani do końca jak ludzie i mają o to żal do pracodawcy. Potwierdzają to wyniki sondaży GPWIP z ostatnich kilku lat, które dotyczą średniej krajowej, a nie tych najgorszych, czy najlepszych miejsc pracy.
- Menedżerowie nieraz dziwią się i czują się dotknięci słysząc, że nie dostrzegają w pracowniku człowieka, bo taka ocena trafia w czuły punkt, jakim są uniwersalne wartości. Okazuje się jednak, że kosztowne nieraz świadczenia pracownicze nie zastąpią indywidualnego, autentycznego zainteresowania potrzebami pracownika na co dzień. I choć pracownicy cieszą się z firmowych udogodnień czy zwyczajowych paczek świątecznych, które w tym roku niebawem trafią w ich ręce, to dalej mogą odczuwać niedosyt zrozumienia  - mówi Maria Zakrzewski, prezes Great Place to Work Institute Polska.
W całym krajobrazie firm działających w Polsce mamy szczęśliwie wyspy to firmy, którym o wiele lepiej udaje się poznawać, rozumieć i zaspokajać indywidualne potrzeby oraz aspiracje swoich pracowników. Do takich wyjątkowych firm należą laureaci konkursu Najlepsze Miejsca Pracy w Polsce 2013, gdzie średni wskaźnik ludzkiego podejścia do pracownika wynosi 78 procent o ponad 30 punktów procentowych więcej niż w przypadku średniej krajowej. To dokładnie taki sam wskaźnik jak średnia w 10 Najlepszych Międzynarodowych Miejscach Pracy w Europie, wyróżnionych przez Instytut Great Place to Work w 2013 r.
- Zrozumienie ze strony menedżerów uruchamia zaangażowanie i inicjatywę pracownika, który stara się wtedy dawać z siebie to, co najlepsze - mówi Maria Zakrzewski.
A jak to widzą sami pracownicy? Na pytanie Czy jest coś szczególnego, co powoduje, że firma jest wspaniałym miejscem pracy?, pracownik jednej z firm laureatów ostatniej edycji konkursu Najlepsze Miejsca Pracy powiedział: „W razie problemów, nawet prywatnych, pracownicy zawsze mogą liczyć na pomoc kierownictwa i ich zrozumienie. Myślę, że co najmniej połowa z nas pracowników sama zdążyła się już przekonać, że w tej firmie oprócz pracodawców i współpracowników mamy przyjaciół i na takich wartościach budujemy nasze miejsce pracy i wspólnie dążymy do realizacji planów, bo rozwój firmy jest dla nas tak samo ważny jak nasz własny”.