piątek, 28 czerwiec 2019 13:43

Prywatna grupa usług zdrowotnych wspiera innowacje w medycynie

Napisał
Prywatna grupa usług zdrowotnych wspiera innowacje w medycynie fot. Grupa LUX Med

Przez najbliższe tygodnie będą miejsce testy przenośnego gabinetu telemedycznego, który służy do zdalnych konsultacji lekarskich lub pielęgniarskich oraz wykonywania niektórych badań diagnostycznych. W gabinecie prowadzona jest ocena ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Gabinet zaprojektowała i obsługuje firma Telemedico przy wsparciu Grupy Lux Med. Projekt realizowany jest w ramach programu akceleracyjnego IMPACT_Poland (2.0), dofinansowanego z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. W trakcie testów gabinetu wykonywane są konsultacje profilaktyczne. Pacjent wypełnia w systemie telemedycznym ankietę medyczną, a badania dodatkowe są wykonywane na miejscu przez pielęgniarkę – m.in. pomiar ciśnienia, analiza składu ciała, pomiary antropometryczne, lipidogram. Podsumowaniem całej usługi jest wideo-konsultacja lekarska z omówieniem wyników oraz przedstawieniem zaleceń zdrowotnych.

-W projekcie pełnimy rolę tzw. odbiorcy technologii. W ramach współpracy, zapewniamy doradztwo merytoryczne, opiniowanie standardów, weryfikację jakości oraz wsparcie organizacyjne i komunikacyjne. Dzielimy się naszą wiedzą, doświadczeniem i pomagamy zaprojektować strategię możliwej implementacji pomysłu na większą skalę – mówi Andrzej Osuch, Dyrektor ds. Transformacji Biznesowej i koordynator projektu mobilnego gabinetu telemedycznego po stronie Lux Med. -Pilotaż pozwoli m.in. ocenić potencjał tego typu nowatorskich technologii w diagnostyce, profilaktyce chorób cywilizacyjnych czy możliwość ich wykorzystania w medycynie pracy – dodaje.

Mobilny Gabinet Telemedyczny zlokalizowany jest w biurowcu myhive Park Postępu w Warszawie. Pierwsza faza testów ma charakter zamknięty. -W trakcie testów gabinetu można skorzystać z wideo-konsultacji z lekarzem – mówi Paweł Sieczkiewicz z Telemedico. -Warto wiedzieć, że tego typu zdalne konsultacje podlegają tym samym zasadom i przepisom, co inne usługi medyczne. W trakcie świadczenia usługi powstaje pełna dokumentacja medyczna, zachowane są też warunki prywatności, gdyż kabina jest wygłuszona oraz przestrzegane są restrykcyjne normy ochrony danych – dodaje.

Grupa Lux Med jest jednym z partnerów akceleratora FundingBox Accelerator, który opracował unikatowy, autorski program Impact_Poland 2.0. W ramach projektu Grupa oraz akcelerator poszukują innowacyjnych rozwiązań oraz inspirujących pomysłów możliwych do wykorzystania w opiece zdrowotnej. Telemedico jest telemedycznym podmiotem medycznym, który świadczy zdalne konsultacje lekarskie dla pacjentów i partnerów biznesowych. Firma z Polski jest liderem w dostarczaniu telemedycznych rozwiązań dla biznesu w regionie CEE. Telemedico sukcesywnie wdraża nowe technologie poprawiające jakość oraz efektywność świadczonej opieki zdrowotnej. W projekcie akceleracji Telemedico dostarcza rozwiązanie software platformy telemedycznej przygotowanej do obsługi akcji profilaktycznej oraz infrastrukturę urządzeń zintegrowanych z platformą w przestrzeni mobilnego gabinetu.