wtorek, 04 luty 2020 07:19

Zmiany w składzie zarządu spółki kolejowej

Napisał
Beata Górniak Beata Górniak fot. PKP Energetyka

W kierownictwie jednej z wiodących spółek branży kolejowej nastąpiły istotne zmiany personalne. Rada Nadzorcza PKP Energetyka powołała Beatę Górniak i Marka Kleszczewskiego do pełnienia funkcji członków zarządu Grupy.

Jednocześnie w związku z nowymi wyzwaniami zawodowymi ze spółki odszedł Konrad Tyrajski, który pełnił rolę członka zarządu Grupy od 2015 r. Zarząd działa w nowym składzie od 1 lutego br. - Przez ostatnie kilka lat zarówno Beata jak i Marek intensywnie pracowali na rzecz rozwoju firmy odpowiadając za kluczowe obszary jej działalności. Mają ogromne doświadczenie i pasję skutecznych liderów. Cieszę się, że dołączają do zarządu – mówi Wojciech Orzech, prezes PKP Energetyka.

Beata Górniak nową funkcje będzie łączyć z dotychczasowym stanowiskiem - dyrektora departamentu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracuje w PKP Energetyka od 2017 r. Z sukcesem przeprowadziła transformację procesów HR w firmie zatrudniającej obecnie blisko 5000 pracowników. Efektem działań jej zespołu jest przyznanie spółce w 2019 i 2020 r. prestiżowego międzynarodowego certyfikatu Top Employer. Wcześniej zarządzała działami personalnymi i HR w takich przedsiębiorstwach jak: Tauron, Vattenfall, Saint Gobain oraz Tesco. Ekspertka w procesach zarządzania zmianą oraz budowania relacji pracowniczych. Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, ukończyła również Advanced Management Program w ICAN Institute.

- Jestem dumna, że podczas transformacji jaką przeszła nasza organizacja wzmocniliśmy autonomię i poczucie wpływu pracowników na firmę. Widzimy to we wskaźniku zaangażowania, które wzrosło z 46 proc. w 2017 do 65 proc. w 2019 r. Teraz przed spółką dalszy rozwój i kolejne wyzwania. Jednym z nich jest na pewno wypełnienie luki pokoleniowej, z którą mierzymy się w branży kolejowej. Pracujemy nad poprawą bezpieczeństwa, wzmacniamy standardy etyczne, cały czas inwestujemy w rozwój i kompetencje pracowników. Dołączenie do zarządu to  wyraźny sygnał i potwierdzenie, że pracownicy  i ich rola są kluczowi dla działalności firmy - mówi Beata Górniak.

Marek Kleszczewski jednocześnie z funkcją członka zarządu obejmie stanowisko dyr. Oddziału Dystrybucja, kluczowego obszaru biznesowego firmy. Będzie odpowiadał m.in za kontynuację megaprojektu Modernizacja Układów Zasilania kolejowej sieci trakcyjnej (MUZa), wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań w obszarze dystrybucji, w tym za rozwój Inteligentnego, Zintegrowanego Systemu Zarządzania Energią dla Kolei. Przez ostatnie dwa lata jako dyrektor Oddziału Usługi odpowiadał m .in. za obszar utrzymania sieci trakcyjnej. Efektem działania jego zespołu jest podpisana w ubiegłym roku czteroletnia umowa utrzymaniowa z PKP PLK. Wcześniej pełnił m.in. funkcję wiceprezesa Tauron Dystrybucja i członka zarządu Vattenfall. Jest absolwentem automatyki na Politechnice Śląskiej, uzyskał także tytuł MBA na University of Business Lancashire.

- Ponad trzy lata temu, gdy dołączyłem do zespołu PKP Energetyka na początku transformacji spółki, wiedzieliśmy, że energetyka kolejowa musi się zmienić po to, żeby dziś móc zmierzyć się z wyzwaniami jakie stawia przed nami rynek. Najbliższe lata to praca nad ekosystemem zasilania kolei z Odnawialnych Źródeł Energii. Mamy przygotowaną bazę infrastrukturalną, techniczną i cyfrową oraz wsparcie branży kolejowej. To trudne i ambitne zadanie dlatego cieszę się, że w nowej roli będę mógł jeszcze skuteczniej wspierać jego realizację – mówi Marek Kleszczewski.

PKP Energetyka to lider budowy i utrzymania sieci trakcyjnej oraz elektroenergetyki kolejowej w Polsce. Głównym zadaniem spółki jest sprzedaż i dostarczanie energii elektrycznej dla odbiorców trakcyjnych. PKP Energetyka działa na polskim rynku od 2001 r. Jest spółką prywatną i należy do jednego z największych funduszy inwestycyjnych na świecie - CVC Capital Partners.