piątek, 07 luty 2020 11:27

Wsparcie przedsiębiorców na Dolnym Śląsku

Napisał
Wsparcie przedsiębiorców na Dolnym Śląsku fot. freeimages.com

95 mln zł przeznaczy Bank Gospodarstwa Krajowego na unijne pożyczki dla dolnośląskich mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Źródłem pieniędzy jest Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego.

Zarządza nim Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Ponad 95 mln zł BGK przeznaczy na finansowanie innowacyjnych rozwiązań, inwestycje służące rozwojowi i zwiększenie konkurencyjności dolnośląskich przedsiębiorców. - Dolny Śląsk to region ludzi przedsiębiorczych. To dzięki temu rozwijamy się tak dynamicznie, a unijne rankingi plasują nas wysoko pod względem nowych miejsc pracy, jakie powstają w regionie. Chcemy nie tylko utrzymać, ale rozwinąć ten trend – stąd kolejne umowy z pośrednikami, dzięki którym unijne wsparcie trafi do dolnośląskich firm – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.

Pożyczki unijne zarządzane przez BGK finansują także zakładanie działalności gospodarczej przez osoby bezrobotne. Z pożyczek unijnych oprócz przedsiębiorców mogą korzystać również spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe oraz jednostki samorządu terytorialnego. Mogą posłużyć do sfinansowania inwestycji poprawiającej efektywność energetyczną czy instalacji odnawialnych źródeł energii.

- BGK uczynił pobudzanie przedsiębiorczości jednym ze swoich najwyższych priorytetów. Za naszym pośrednictwem do firm i samorządów trafiają znaczące sumy z UE i programów krajowych. Cenimy potencjał ludzi, którzy zakładają swoje biznesy, tworzą miejsca pracy i zmieniają oblicze swojego regionu. Pożyczki unijne to dla nich szansa na rozwój, bo są udzielane na preferencyjnych warunkach. Dużą satysfakcją jest dla nas to, że chętnie sięgają po nie firmy w początkowej fazie rozwoju – mówi Przemysław Cieszyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Instytucje, które będą udzielać pożyczek to:

- Agencja Leasingu i Finansów we Wrocławiu (umowa o wartości 5 mln zł)

- Konsorcjum: Dolnośląski Park Innowacji i Nauki SA i Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest-Park” sp. z o.o. (umowa o wartości 7,5 mln zł)

- Agencja Rozwoju Regionalnego ARLEG w Legnicy (umowa o wartości 10 mln zł)

- Konsorcjum: Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej i Wrocławska Agencja Rozwoju Regionalnego (umowa o wartości 25 mln zł)

- Agencja Rozwoju Regionalnego AGROREG SA (umowa o wartości 17,5 mln zł) 

- Fundusz Regionu Wałbrzyskiego (umowa o wartości 30 mln zł) 

Jak dotąd na Dolnym Śląsku instytucje udzielające pożyczek i poręczeń unijnych podpisały niemal 1300 umów na kwotę przekraczającą 123 mln zł.