czwartek, 20 luty 2020 11:45

Puste faktury w Wólce Kosowskiej

Napisał
Puste faktury w Wólce Kosowskiej fot. Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy

Spółka prowadziła od 2016 r. nierzetelnie księgi podatkowe i zaniżała obroty osiągane z handlu wyrobami odzieżowymi produkowanymi w Chinach. Importowała towary z Chin, jednak w składanych deklaracjach wykazywała, że kupowała je w Polsce i przedstawiała tzw. puste faktury.

432 tys. zł w gotówce zabezpieczyli funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) we współpracy z radomską Komendą Wojewódzką Policji. Funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie (MUCS) wykryli nielegalny handel towarem importowanym z Chin. Mazowiecka KAS i policjanci z Radomia przeszukali na terenie Wólki Kosowskiej siedzibę jednej ze spółek objętych śledztwem. Zabezpieczyli gotówkę w wysokości 91 tys. dolarów, 15 tys. zł i 15 tys. euro (łącznie 432 tys. zł) oraz dokumentację księgową firmy. Zebrane materiały zabezpieczył zespół techników kryminalistyki.

Nielegalny handel od 2016 r. Z dowodów wynika, że spółka importowała towary z Chin, a nie kupowała je w Polsce, co miały potwierdzać tzw. puste faktury, wykazywane w składanych deklaracjach. Z dokumentów wynika, że podejrzana spółka prowadziła od 2016 r. nierzetelnie księgi podatkowe i zaniżała obroty osiągane z handlu chińskimi wyrobami odzieżowymi.

Prezesowi zarządu firmy, obywatelowi Chin, postawiono zarzuty popełnienia przestępstwa skarbowego, które polegało na podaniu nieprawdy w celu uszczuplenia należnego podatku. Sprawa ma charakter rozwojowy. Postępowanie w tej sprawie prowadzi MUCS w Warszawie.