piątek, 21 luty 2020 07:24

Bydgoszcz gotowa na przyjęcie sportowców Olimpiad Specjalnych

Napisał
hala Torbyd w Bydgoszczy będzie jednym z miejsc rozgrywek  X Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych hala Torbyd w Bydgoszczy będzie jednym z miejsc rozgrywek X Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych fot. pl.wikipedia.com

Od 4 do 7 marca w Zakopanem i od 17 do 20 marca 2020 r. w Bydgoszczy trwać będzie największe wydarzenie Olimpiad Specjalnych w tym roku w Polsce, X Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych.

Są one świętem sportu i okazją do poznania sportowców z niepełnosprawnością intelektualną, którzy w Bydgoszczy będą rywalizowali o medale Igrzysk.W Bydgoszczy będziemy świadkami rywalizacji 250 sportowców Olimpiad Specjalnych z całego kraju w trzech dyscyplinach zimowych: unihokeju, hokeju halowym i łyżwiarstwie szybkim. Łyżwiarze szybcy rywalizować będą na supernowoczesnym Bydgoskim Sztucznym Lodowisku „Torbyd”, hala Sportowo-Widowiskowa Immobile Łuczniczka będzie miejscem rozgrywania meczy hokeja halowego, a rywalizację unihokeja oglądać będzie można w  hali Arena.

- W ramach Igrzysk nasi sportowcy rywalizują na najlepszych dostępnych obiektach sportowych w kraju. Chcielibyśmy także, by na trybunach tych obiektów w dniach Igrzysk pojawili się kibice – wstęp na wszystkie zawody jest bezpłatny. To będzie święto wyjątkowego sportu – nasi zawodnicy zawsze pokazują prawdziwe emocje: od radości zwycięstwa po gorycz porażki. W treningi i starty wkładają ogromną determinację, dają z siebie wszystko. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy na areny Igrzysk! - podkreśla Agnieszka Szewczyk, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Igrzysk w Bydgoszczy.

Olimpiad Specjalnych nie mogło też oczywiście zabraknąć na obiektach bydgoskiego Zawiszy – już 17 marca o 19:00 na hali tenisowej odbędzie się wyjątkowa Ceremonia Otwarcia II części Igrzysk. W trakcie Ceremonii, odbywającej się zgodnie z regułami ceremoniału olimpijskiego zapalony zostanie Płomień Nadziei, a zawodnicy złożą uroczystą przysięgę. W ich imieniu rotę przysięgi wygłosi zawodnik Olimpiad Specjalnych z Bydgoszczy, Przemysław Lisiecki.

- My zawodnicy, od dawna odliczamy już dni do Igrzysk. To dla nas możliwość pokazania swoich sportowych umiejętności, walki o medale. Jestem w Olimpiadach Specjalnych od kilkunastu lat, od dawna gram też w hokeja halowego. Cieszę się, że w Igrzyskach Ogólnopolskich mogę rywalizować na swoim terenie – być gospodarzem dla zawodników, którzy przyjadą tu z różnych miejsc. Dla nas zawody Olimpiad Specjalnych, Igrzyska to nie tylko medale – to możliwość rozmów, poznawania nowych ludzi, spotkań, które pamięta się długo. Równie długo jak rywalizację sportową - powiedział Przemysław Lisiecki.

Atrakcją Ceremonii Otwarcia będzie koncert zespołu Żuki. Muzycy w swojej twórczości popularyzują największe przeboje rocka lat 60 i 70, m.in. utwory The Beatles, Led Zeppelin, Free, Krzysztofa Klenczona, a także autorskie utwory. Zespół w swojej karierze wielokrotnie koncertował w m.in. USA, Libanie, Izraelu, Francji, Austrii, Szwecji, Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Rosji, Czechach, Słowacji, Białorusi i na Litwie. Jednocześnie zespół od wielu lat wspiera Olimpiady Specjalne Kujawsko-Pomorskie. Ceremonię otwarcia uświetni też występ Zespołu Tańca Współczesnego BRAX  z Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy pod kierunkiem Beaty Rewolińskiej.

- Cieszymy się, że nasi przyjaciele z Żuków będą z nami na Ceremonii Otwarcia Igrzysk, podobnie jak bardzo wielu ludzi dobrej woli, bez których tak duża impreza sportowa nie mogłaby mieć miejsca. Ceremonię Otwarcia poprowadzi Zygmunt Chajzer, wieloletni Ambasador Olimpiad Specjalnych, z kolei Ceremonię Zamknięcia 20 marca poprowadzi inny z naszych znakomitych Ambasadorów – Michał Olszański - podkreśliła Alina Apryas, Dyrektor Igrzysk.

Zawody sportowe w ramach Igrzysk będą odbywać się w Bydgoszczy 18, 19 i 20 marca. Igrzyska odbywają się przy wsparciu rzeczowym i finansowym wielu firm i instytucji, takich jak Ministerstwo Sportu, PFRON, a także m.in. Urząd Miasta w Bydgoszczy, Bydgoskie Centrum Sportu i   Bydgoskie Obiekty Sportowe Sp. z o.o.

20 marca o 12:30 Igrzyska dobiegną końca podczas oficjalnej Ceremonii Zamknięcia Igrzysk – w ten sposób rywalizacja w ramach X Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych  dobiegnie końca przy wspólnej zabawie inicjowanej przez Freedom Dance Studio Paweł Paczyński.

- Dwa znakomite Komitety Organizacyjne tworzą w dwóch miejscach Polski – Zakopanem i Bydgoszczy wyjątkowe sportowe święto, podczas którego pokażemy naszą różnorodność i naszą jedność. Setki zawodników, trenerów i wolontariuszy, którzy zarówno pod Tatrami na obiektach COS Zakopane oraz Stacji Narciarskiej „Suche” jak i w halach Arena, Immobile Łuczniczka, na lodowisku „Torbyd” Bydgoszcz oraz na Zawiszy Bydgoszcz będą rywalizować o medale Igrzysk, promując jednocześnie akceptację i inkluzję osób z niepełnosprawnością intelektualną - powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, dyr. generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Zakopane-Bydgoszcz 2020 to najwyższy poziom zawodów w Polsce. Spośród medalistów tych Igrzysk kwalifikowani będą członkowie Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych na kolejne Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w 2021 r.

Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie – obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady – ruchem sportowym, dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają ponad 5,3 mln sportowców reprezentujących 32. dyscypliny sportowe z ponad 190. krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. 

Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat osiemdziesiątych. W 2020 r. Olimpiady Specjalne obchodzą 35-lecie swojej obecności w Polsce. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to ponad 17 tys. zawodników, 1,5 tys. trenerów i 4 tys. wolontariuszy zrzeszonych w 507. klubach w 18. Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Ambasadorami Olimpiad Specjalnych Polska są wybitne postaci sportu, kultury, polityki i mediów, m.in.: Ewelina Lisowska, Piotr Adamczyk, Kinga Baranowska, Mariusz Fyrstenberg, Roman Kosecki, Łukasz Kubot, Jakub Wesołowski, Andrzej Wrona, Grzegorz Tkaczyk, Zygmunt Chajzer, Marcin Matkowski, Michał Olszański, Cezary Pazura, Andrzej Supron, Michał Żewłakow, Paweł Papke, Sebastian Świderski, Monika Pyrek, Magdalena Różczka.

Olimpiady Specjalne Polska są objęte Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP, Agaty Kornhauser-Dudy. Informacja prasowa dostępna w press room’ie Olimpiad Specjalnych Polska: http://olimpiadyspecjalne.pl/press-room oraz w biurze prasowym Olimpiad Olimpiad Specjalnych w systemie Accredito:

https://accredito.com/olimpiady-specjalne-polska