środa, 26 luty 2020 11:47

Dosięgnij marzeń z Piórkiem

Napisał
Dosięgnij marzeń z Piórkiem fot. biedronka.pl

Marzenia nie spełniają się same, trzeba po nie sięgnąć. Przypomina o tym konkurs Piórko. Szósta edycja nagrody Biedronki za książkę dla dzieci zachęca debiutujących pisarzy: nadsyłajcie swoje teksty na konkurs, przecież szansa na 100 tys. zł nagrody nie trafia się co dzień.

Autorzy wciągających historii dla dzieci mają czas do 23 marca. Komplet szczegółowych informacji jest do znalezienia na stronie piorko.biedronka.pl. Rejs dookoła świata, nowe auto, dożywotni zapas karmy dla chomików – na co przeznaczyć 100 tys. zł zależy tylko od zwycięzcy, każdy ma inne marzenia. Najważniejsze to dać sobie szansę na wygraną w Piórku. Ma ją zaś każdy debiutujący autor, który zachwyci jurorów konkursu opowiadaniem dla dzieci w wieku 4-10 lat. Marzenie, które może spełnić dzięki Piórku nie dotyczy tylko kwoty nagrody. Książka, która powstanie na podstawie zwycięskiego opowiadania trafi do wszystkich sklepów sieci Biedronka w kraju.

- Nawet będąc literatem trudno jest opisać radość, jaką się czuje widząc książkę ze swoim nazwiskiem na okładce na półkach sklepów Biedronka w całym kraju. Wygrana oznaczała więc dla mnie nie tylko pieniądze, ale i spełnienie marzeń - komentuje Katarzyna Wierzbicka, laureatka „Piórka 2019” w kategorii Tekst, autorka książki „O królewiczu, który się odważył!” z ilustracjami Julii Hanke. „O królewiczu…” nie tylko zachwyciło jury i małych klientów Biedronki, ale i zostało docenione wyróżnieniem Komitetu Ochrony Praw Dziecka w XVIII edycji Konkursu „Świat przyjazny dziecku”.

„Piórko. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci” powstało w 2014 r. z myślą o rozkochaniu w książkach najmłodszych odbiorców. Dotychczasowe pięć edycji nie tylko wyłoniło dziesięcioro zdolnych debiutantów z kategorii Tekst i Ilustracje, których Biedronka nagrodziła łącznie 1 mln zł, ale i otworzyło im drzwi do świata kariery. Świadczą o tym chociażby liczby: wszystkie zwycięskie książki konkursu zostały sprzedane łącznie w ok. 220 tysiącach egzemplarzy. Niektóre z nich dostąpiły zaś zaszczytu największego – znalazły specjalne miejsce w dziecięcych sercach.

Czego od nadsyłanych prac oczekują jurorzy? Na pewno wciągających historii, postaci, które z miejsca pokochają dzieciaki i pięknego języka. O to, by zwycięskie opowiadanie miało wszystkie te cechy zadbają specjaliści z jury. W tym roku ich skład wzmocnili nowi członkowie. W kategorii Tekst: Michał Rusinek, tłumacz, autor książek dla dzieci, felietonista, a niegdyś sekretarz Wisławy Szymborskiej, a w kategorii Ilustracje: Edgar Bąk, współpracujący z czołowymi instytucjami kultury projektant systemów identyfikacji wizualnej, czasopism i plakatów, Emilia Dziubak, ilustratorka książek dla dzieci, współpracująca z wydawnictwami polskimi i zagranicznymi oraz Arkadiusz Mierzwa - przedstawiciel sieci Biedronka, doświadczony dziennikarz i rzecznik prasowy, który pracował wcześniej m.in. w Canal+ czy TVN 24.

- Obchodząc w tym roku 25-lecie działalności Biedronki w Polsce szczególnie cieszymy się z tego, że udaje nam się łączyć rozwój naszej sieci z promowaniem ważnych społecznie idei. Jedną z tych kluczowych jest promocja czytelnictwa. W wielu polskich gminach Biedronka jest jedynym miejscem, w którym można fizycznie dotknąć i kupić książki. A dla wielu początkujących literatów konkurs „Piórko” jest najlepszą trampoliną do przyszłej kariery. Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja przyniesie kolejne rekordy w liczbie zgłoszonych prac zarówno jeśli chodzi o tekst, jak i o grafikę, a wydana pod koniec roku książka będzie jednym z ulubionych prezentów świątecznych – mówi Arkadiusz Mierzwa, juror Piórka i dyrektor ds. komunikacji w sieci Biedronka.

Teksty na konkurs należy zgłaszać poprzez stronę piorko.biedronka.pl. Mogą je nadsyłać debiutujący, pełnoletni autorzy, w tym także osoby, które brały udział w poprzednich edycjach, lecz nie zostały laureatami. Każdy uczestnik konkursu może ich zgłosić maksymalnie trzy, o objętości od 20 do 60 tys. znaków. Nabór do etapu tekstowego trwa do 23 marca br. Potem wystartuje część ilustratorska konkursu. Finalnie książka pojawi się w ponad 3 tysiącach sklepów Biedronka w listopadzie 2020 r.