piątek, 28 luty 2020 14:27

Dwa helikoptery na lotniskowcu

Napisał
Zostaną zaprezentowane śmigłowce AW159 Wildcat i AW101 Merlin, które strzegą lotniskowca i otaczających go wód Zostaną zaprezentowane śmigłowce AW159 Wildcat i AW101 Merlin, które strzegą lotniskowca i otaczających go wód fot. Leonardo

Osoby odwiedzające lotniskowiec HMS Prince of Wales, który zacumuje w Liverpoolu i będzie powszechnie dostępny dla zwiedzających od 29 lutego do 1 marca 2020 r., będą mogły obejrzeć na jego pokładzie nowoczesne śmigłowce wojskowe oraz inne osiągnięcia techniczne brytyjskiej produkcji.

Są one tworzone przez Leonardo, firmę z sektora obronności i bezpieczeństwa. Zostaną zaprezentowane śmigłowce AW159 Wildcat i AW101 Merlin, które strzegą lotniskowca i otaczających go wód, dbając o dobrą ochronę przed nieprzyjacielskimi okrętami podwodnymi, nawodnymi, statkami powietrznymi oraz pociskami rakietowymi.

Obie maszyny produkowane są w Yeovil, jedynej brytyjskiej fabryce zdolnej do wyprodukowania kompletnego śmigłowca, począwszy od wczesnej fazy projektu, poprzez testy, aż po etap właściwej produkcji. Ponadto, Leonardo zaopatruje HMS Prince of Wales w bezpieczną sieć komunikacyjną, łączącą członków załogi rozlokowanych na okręcie, którego wyporność wynosi 65000 ton. Zapewniając komunikację między lotniskowcem i resztą floty. Leonardo dostarcza także sprzęt do bezpiecznego przesyłania wiadomości dla około 90 proc. okrętów Królewskiej Marynarki Wojennej oraz tankowców klasy Tide, należących do Królewskiej Floty Pomocniczej, które zapewniają niezbędne wsparcie lotniskowcom; całość wspomnianego wyposażenia komunikacyjnego pochodzi z fabryki Leonardo w Basildon.

Leonardo zatrudnia około 7000 pracowników w całej Wlk. Brytanii, w tym setki wysoce wykwalifikowanych inżynierów i naukowców projektujących i tworzących jedne z najbardziej zaawansowanych krajowych technologii w obszarze bezpieczeństwa. Firma jest jedną z czterech brytyjskich spółek pracujących nad samolotem bojowym nowej generacji „Tempest”, a jej fabryka w Edynburgu prowadzi prace rozwojowe nad nowym radarem dla samolotów Typhoon Królewskich Sił Powietrznych.

Leonardo dostarcza także wyposażenie dla lotniskowca w partnerstwie z innymi spółkami. Detektory obrazowania termicznego produkowane w fabryce Leonardo w Southampton, które były wykorzystywane w sekwencjach kręconych nocą w dokumentalnych filmach przyrodniczych produkcji BBC, jak „Springwatch”, „Autumnwatch and Seven Worlds” czy „One Planet”, stanowią cześć systemów elektrooptycznych firmy Ultra Electronics. Ponadto, inżynierowie Leonardo zintegrowali nowe systemy identyfikacji swój-obcy (IFF - Identification Friend or Foe) produkowane przez firmę BAE Systems.