sobota, 29 luty 2020 11:33

Światowy Dzień Walki z Otyłością

Napisał
Otyłość jest choroba przewlekłą. Zaczyna się od nadwagi i postępuje stopniowo doprowadzając do otyłości Otyłość jest choroba przewlekłą. Zaczyna się od nadwagi i postępuje stopniowo doprowadzając do otyłości fot. freeimages.com

Rosnącym zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia jest coraz częściej występująca otyłość. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w ostatnich 40. latach populacja osób otyłych zwiększyła się prawie trzykrotnie.

Każdego roku odpowiada ona za blisko 3 mln zgonów. 1 marca przypada Światowy Dzień Walki z Otyłością. Problem otyłości występuje również w Polsce. Statystyki są niepokojące - już co drugi Polak ma nadwagę lub jest otyły. Problem ten postępuje również wśród dzieci. WHO alarmuje, że 1 na 3 europejskich dzieci ma problem z nadwagą lub otyłością. Stanu tego nie poprawiają dorośli, od których dzieci uczą się niezdrowych nawyków. Otyłość w tak młodym wieku przekłada się na całe dorosłe życie, a także powoduje poważne problemy ze zdrowiem, w szczególności wzrost zapadalności na cukrzycę.

- Otyłość jest choroba przewlekłą. Zaczyna się od nadwagi i postępuje stopniowo doprowadzając do otyłości. Zwykle zaczyna się we wczesnym dzieciństwie, kiedy nabywamy złe nawyki żywieniowe, które postępują z wiekiem. Winna jest też mała aktywność fizyczna. Bardzo ważne jest abyśmy już dzisiaj potrafili rozpoznać u siebie nadwagę i jeśli widzimy, że coś jest nie tak, od razu powinniśmy zmienić swoje nawyki żywieniowe. Należy wtedy wprowadzić regularność posiłków i zadbać o aktywność fizyczną – mówi Katarzyna Bukol-Krawczyk, lekarz medycyny rodzinne, dietetyk kliniczny i sportowy w LUX MED. - Należy też pamiętać, że otyłość nie jest tylko i wyłącznie skutkiem nadmiernego jedzenia. Odpowiadają za nią także zaburzenia hormonalne i metaboliczne oraz zaburzenia w strefie psychicznej. Potrzebna jest nam bardzo często złożona pomoc, ale warto z niej skorzystać żeby dziś walczyć z nadwagą, aby nie obudzić się jutro z otyłością.

W walce z otyłością niezwykle istotne są wszelkiego rodzaju inicjatywy, które edukują i zwiększają naszą świadomość, a przede wszystkim mobilizują do aktywności fizycznej. Na całym świecie dzieci nie jedzą wystarczająco dużo warzyw i owoców, za to regularnie jedzą fast food i piją napoje wysoko słodzone zamiast wody, a do tego unikają codziennej aktywności fizycznej.

- Szansa na zdobywanie olimpijskich medali jest tylko raz na cztery lata, to wyzwanie dla profesjonalnych sportowców. Ale każdy z nas może być olimpijczykiem na co dzień. Dlatego, że codziennie możemy sobie zasłużyć na medal za aktywność. 10 tys. kroków to magiczna liczba, o której często słyszymy. Jak ją osiągnąć? To proste, chodźmy, po prostu chodźmy! Wysiadajmy z autobusu trochę wcześniej. Nie odpuszczajmy sobie, kiedy widzimy windę i kusi nas żeby z niej skorzystać. Idźmy na to drugie piętro, zdobądźmy trzecie, czwarte, schodami. Liczy się absolutnie wszystko! Na koniec jest ta fantastyczna satysfakcja, kiedy zamykamy dzień, patrzymy na nasz wynik 10 tys. kroków, albo pamiętamy, co dobrego zrobiliśmy i że zasługujemy na medal – mówi Robert Korzeniowski, menedżer programu Medycyna dla Sportu i Aktywnych Grupy LUX MED.

Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią międzynarodowej grupy Bupa, która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, szpitalną i długoterminową dla ponad 2 mln pacjentów. Jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.