czwartek, 02 kwiecień 2020 19:02

Bezpieczne leczenie na trudne czasy

Napisał
Bezpieczne leczenie na trudne czasy fot. freeimages.com

Lux Med reaguje na rosnące zagrożenie koronawirusem SARS-CoV-2 i wprowadza rozwiązania, których celem jest najwyższej jakości obsługa pacjentów przy jednoczesnej ich ochronie i zachowaniu bezpieczeństwa pracowników. Firma oferuje trzy różne formy konsultacji: poradę telemedyczną, konsultację online i wizytę w placówce medycznej, którą można umówić wyłącznie po wcześniejszym uzyskaniu zlecenia na wizytę stacjonarną u lekarza lub pielęgniarki.

To bezpośrednia reakcja firmy na zalecenia ministerstwa zdrowia. Zgodnie z zaleceniem instytucji odpowiedzialnych za koordynacje działań ograniczających skutki epidemii koronawirusem, w tym Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia, Lux Med wprowadza do swojego modelu pracy mechanizmy, których celem jest zapewnienie jeszcze większego bezpieczeństwa chorych i personelu. Firma wprowadza rozwiązanie: „Bezpieczna opieka, której potrzebujesz” i zwiększa rolę konsultacji telemedycznych, które pozwalają na uniknięcie zagrożeń epidemiologicznych związanych z przemieszczaniem się i bezpośrednim kontaktem. Lekarze LUX MED codziennie udzielają już blisko 20 tys. konsultacji telemedycznych i ich popularność stale rośnie.

- By zapewnić najwyższe bezpieczeństwo, w ostatnich tygodniach wykonaliśmy gigantyczną pracę, by transformować naszą organizację w kierunku zapewnienia pełnej ciągłości działania i świadczenia usług nie tylko dziś, ale także w trudnych najbliższych miesiącach – mówi Anna Rulkiewicz, prezes Grupy Lux Med. Naszym obowiązkiem jest tak organizować pracę, by nie narażać ludzi na nieuzasadnione ryzyko. Informujemy naszych pacjentów o potrzebie korzystania z kanałów zdalnych do zweryfikowania stanu zdrowia i ustalenia z lekarzem najbezpieczniejszego sposobu postępowania. Zapewniamy bezpieczną opiekę, której nasi pacjenci dziś potrzebują – dodaje.

Pod koniec marca 75 proc. konsultacji realizowanych przez pacjentów Lux Med odbywało się drogą telemedyczną. Lekarz w trakcie porady zdalnej może wystawić e-Receptę, zwolnienie lekarskie a także skierowanie na badanie. Ma też dostęp do danych medycznych pacjenta. Pacjent może z kolei wybrać konsultację spośród wszystkich lekarzy danej specjalizacji z całej Polski, którzy świadczą takie porady. Dziś 40 proc. placówek ambulatoryjnych Lux Med jest głównie nastawionych na świadczenie porad telemedycznych. Ich liczbę będziemy systematycznie dostosowywać do potrzeb pacjentów. Delegujemy też kolejne grupy lekarzy do pracy w kanałach telemedycznych, a także pracowników z innych zespołów do telefonicznej i mailowej obsługi pacjentów. Nowy model pracy jest gwarancją, że nikt w tych trudnych czasach nie pozostanie bez odpowiedniej opieki – mówi Michał Rybak, wiceprezes Lux Med ds. operacyjnych.

Ci pacjenci, którzy odbyli poradę zdalną i zostali skierowani przez lekarza na wizytę w centrum medycznym przechodzą przed wejściem do placówki obowiązkowy wywiad medyczny. - Jego celem jest jak najszybsze wychwycenie osób z grup ryzyka i pokierowanie ich na odpowiednią ścieżkę medyczną. W placówkach wydzieliliśmy dwie drogi – dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem i dla pozostałych chorych. Pracownicy w naszych placówkach są wyposażeni w niezbędne środki ochrony osobistej i dysponują szczegółowymi instrukcjami postępowania - mówi Krzysztof Kurek, członek zarządu Lux Med odpowiedzialny za pion medyczny.

Chcąc zapewnić jak najbardziej komfortowy dostęp do informacji, firma uruchomiła kolejny, obok portalu pacjenta i aplikacji mobilnej, kanał kontaktu z Grupą Lux Med. Eksperci udzielają informacji mailowo pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz telefonicznie pod numerem 22 33 22 888.