piątek, 22 maj 2020 16:53

Leonardo: Najnowsza technologia radarowa na brytyjskich samolotach

Napisał
Leonardo: Najnowsza technologia radarowa na brytyjskich samolotach fot. Leonardo

Brytyjska Agencja Morska i Straż Przybrzeżna (MCA) zaktualizuje wyposażenie swoich samolotów do najnowszego radaru Leonardo Osprey, aby wspierać misje poszukiwawcze i ratownicze, ochrony granic, monitorowania rybołówstwa i zanieczyszczeń. Radary Osprey 30 zostaną zainstalowane na pokładzie dwóch niestandardowych samolotów Beechcraft King Air dostarczonych do brytyjskiego MCA przez brytyjską firmę transportu lotniczego 2Excel.

Obecnie brytyjski MCA obsługuje radar Leonardo Seaspray 7300E, który jest bardzo skutecznie wykorzystany do wspierania regularnych patroli rybołówstwa i zanieczyszczeń na wodach Wielkiej Brytanii. Radar jest wyposażony w opatentowaną przez Leonardo funkcję wykrywania małych celów, co umożliwia wykrycie rozproszonych rozbitków na wodzie z dużej odległości, nawet w najtrudniejszych warunkach środowiskowych i stanach morskich. Ponadto radar umożliwia załogom MCA rozpoznawanie wycieków ropy i nielegalne zachowania środowiskowe z bardzo dużej odległości, w dzień i w nocy.

2Excel wykorzysta tę przewagę, wyposażając samoloty należące do MCA w radar Leonardo Osprey drugiej generacji, najnowszy w swojej gamie radarów skanujących (E-scan). Osprey korzysta ze wszystkich możliwości rodziny Seaspray Leonardo, jednocześnie dodając dodatkowe tryby i zoptymalizowane możliwości obrazowania lądowego i przybrzeżnego. Dzięki temu radar idealnie nadaje się do operacji w środowisku mieszanym, na przykład wzdłuż wybrzeża. Samoloty Straży Przybrzeżnej zwykle używają radarów o wąskich polach widzenia i ograniczonych możliwościach wykrywania, przez co wyszukiwanie jest pracochłonne i wymaga dużych zasobów. Systemy Leonardo rozwiązują te problemy.

Firma jest światowym liderem w dziedzinie skanowania elektronicznego, AESA (Active Electronically-Scanned Array), która wykorzystuje setki małych modułów radaru do kierowania wiązką elektroniczną, zamiast mechanicznie przesuwać czujnik na cel. Za pomocą radaru Leonardo E-Scan załogi mogą skanować w zakresie 360 ​​stopni i niemal natychmiastowo wykrywać, śledzić i klasyfikować setki celów morskich. Pozwala to na szybkie zlecenie współpracującym statkom powietrznym szczegółowych badań w obszarze zainteresowania. Ta technologia jest również wysoce niezawodna, ponieważ radar może nadal skutecznie działać podczas misji, nawet w przypadku awarii wielu jego poszczególnych modułów.

Klienci z 30. krajów wybrali już radary E-scan Leonardo, w tym z rodziny Seaspray i Osprey, a amerykańska marynarka wojenna zamawia radar Osprey 30 do programu bezzałogowego śmigłowca Fire Scout.