piątek, 22 maj 2020 16:59

Przybył: Jest szansa, że zaczniemy zwracać większą uwagę na profilaktykę zdrowotną

Napisał
Przybył: Jest szansa, że zaczniemy zwracać większą uwagę na profilaktykę zdrowotną fot. freeimages.com

Z tygodnia na tydzień odmrażamy naszą codzienność. Ruszyły hotele, zaraz otwierają się salony fryzjerskie, kosmetyczne i ogródki restauracyjne. Powoli wracamy do starej rzeczywistości także w sferze zdrowia publicznego. Jest szansa, że, oby skutecznie, zaczniemy zwracać większą uwagę na profilaktykę zdrowotną. I my, i urzędnicy, którzy decydują, na co wydać nasze ciężko zarobione pieniądze - napisał Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” na portalu natemat.pl.

„Polska the Times” opublikowała wywiad z prezesem Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, profesorem Ernestem Kucharem. Bardzo ciekawa lektura, zdecydowanie polecam. Także dlatego, że zawiera dużą dozę optymizmu - dodaje Przybył.
Profesor wierzy, że pandemia zmieni nastawienie Polaków do profilaktyki zdrowotnej, w tym szczepień ochronnych.

Jednym z najbardziej szkodliwych społecznie zjawisk ostatnich lat było promowanie się tzw. lobby antyszczepionkowego. Co gorsza, bzdurne i szkodliwe wypowiedzi jego przedstawicieli chętnie zamieszczały nasze media. Cóż z tego, że w formie prześmiewczej, zwykle krytycznej – jednak wpuszczenie na medialne salony niebezpiecznych ekscentryków spowodowało, że część osób zaczęło się bacznie ich argumentom przysłuchiwać.

To zresztą bardzo ciekawy przykład do dyskusji o tym, jak godzić wolność słowa z odpowiedzialnością za słowo. Bo przecież zgadzamy się, że dla mediów nie powinno być tematów tabu, ale też media muszą ponosić odpowiedzialność za piętnowanie szkodliwych zjawisk.(...)