czwartek, 28 maj 2020 11:42

Lider branży mleczarskiej - awans na Liście 500 „Rzeczpospolitej”

Napisał
Lider branży mleczarskiej - awans na Liście 500 „Rzeczpospolitej” fot. mlekovita.com.pl

Lider mleczarstwa w Europie Środkowo-Wschodniej, po raz kolejny znalazł się najwyżej z branży na prestiżowej Liście 500, przygotowanej przez dziennik „Rzeczpospolita”. W pełnym rankingu Grupa Mlekovita zajęła 74. miejsce, awansując w porównaniu z poprzednim rokiem o kolejne cztery pozycje.

Tym samym firma, z centralą w Wysokiem Mazowieckiem, zdecydowanie wyprzedziła innych uwzględnionych w zestawieniu przedstawicieli branży mleczarskiej i ponownie potwierdziła swoją pozycję jako lidera.

Lista 500 obejmuje największe pod względem przychodów za poprzedni rok firmy w Polsce. W tym roku opracowano już XXII edycję rankingu. W 2019 r. przychody Mlekovity osiągnęły historyczny rekord i wyniosły ponad 5,2 mld zł. Natomiast suma przychodów wszystkich firm ujętych w zestawieniu wzrosła o 4,5 proc. i przekroczyła 1,6 bln zł.

Po raz szósty listę 200 największych polskich firm opublikował także w ostatnich dniach tygodnik „Wprost”. W najnowszym wydaniu rankingu, w którym znalazły się przedsiębiorstwa z łącznymi przychodami ze sprzedaży szacowanymi na ponad 845 mld zł, Grupa Mlekovita okazała się najlepszą z firm mleczarskich, zajmując 39. pozycję w całym zestawieniu.

W opracowaniu rankingu redakcja tygodnika „Wprost” bazowała na informacjach o przychodach, zyskach, aktywach i kapitałach własnych kilkuset firm z dominującym polskim kapitałem. Na tej podstawie wybranych zostało 200 największych przedsiębiorstw, wśród których firma z Wysokiego Mazowieckiego po raz kolejny okazała się liderem mleczarstwa. Posiada ona 100-procentowy kapitał polski, jest to największa grupa mleczarska w Europie Środkowo-Wschodniej oraz największy eksporter przemysłu mleczarskiego.