poniedziałek, 06 lipiec 2020 20:06

Dobra passa potentata mleczarskiego trwa

Napisał
Dobra passa potentata mleczarskiego trwa fot. Grupa Mlekovita

Pierwsze półrocze 2020 r. – mimo zawirowań rynkowych wywołanych pandemią Covid-19 – zakończyło się dla firmy Mlekovita ogromnym sukcesem, który znacznie przerósł cele założone na ten okres.

- Mimo trudnej sytuacji rynkowej wyniki bieżącego roku wyraźnie wskazują na skuteczność przyjętej strategii rozwoju i kolejny rekord w osiągniętych przychodach. Pozwala to szacować, że w perspektywie całego roku przychody wypracowane przez Mlekovitę ponownie będą najwyższe w historii firmy, co już teraz - po raz kolejny potwierdza jej pozycję lidera - mówi prezes Grupy Mlekovita Dariusz Sapiński.

Przychody firmy w pierwszej połowie roku zbliżyły się do poziomu 3 mld zł. W porównaniu do analogicznego okresu w ub.r. dynamika sprzedaży w pierwszej połowie 2020 r. wzrosła o ok. 13 proc. Na ten wynik składa się także wyjątkowa aktywność eksportowa, która pozwoliła osiągnąć wartość sprzedaży bliską 1 mld zł i dynamikę sprzedaży na poziomie 21 proc. (porównując pierwsze sześć miesięcy 2020 do tego samego okresu 2019).

Co ważne tylko w pierwszej połowie 2020 r., w której rozwój rynku i wielu firm został zahamowany przez pandemię, Mlekovita wydała na inwestycje już ponad 26 mln zł, w tym w rozbudowę zakładów i linii produkcyjnych w całej Grupie, a także w inwestycje z zakresu ochrony środowiska czy CSR. - Nasz sukces nie byłby możliwy bez 5 tys. wykwalifikowanych pracowników zatrudnionych przy ponad 180. liniach produkcyjnych w 20. zakładach produkcyjnych, gdzie 8 mln l najlepszego mleka dostarczanego przez 15 tys. polskich rolników przetwarzanych jest codziennie na 1000 produktów. Dlatego tak ważne jest utrzymanie rosnącej dynamiki w skupie - dodaje Sapiński.

Wspomniany wzrost dynamiki pozwolił w okresie od stycznia do czerwca 2020 r. osiągnąć rekordowy poziom 1,3 mld l skupionego mleka. - W 2017 r. za historyczny sukces uznaliśmy przekroczenie po raz pierwszy granicy 4 mld zł przychodów, już po dwóch latach cieszyliśmy się z następnego rekordu, o ponad miliard większego. Dotychczas nasze przychody rok do roku rosły o ok. 10 proc. - czyli pięciokrotnie szybciej niż rynek. W 2020, mimo trudnego roku, wyniki zapowiadają się dużo lepiej i wszystko wskazuje na to, że próg 6 mld zł przychodu osiągniemy szybciej, niż planowaliśmy - kończy prezes.