poniedziałek, 10 sierpień 2020 14:12

Nowe możliwości zdalnego korzystania z banku dla mikrofirm

Napisał
Nowe możliwości zdalnego korzystania z banku dla mikrofirm fot. morguefile.com

Klienci biznesowi mogą zrealizować bez wychodzenia z domu wiele spraw, które dotychczas wymagały wizyty w oddziale banku.

Dzięki możliwościom zdalnego bankowania, właściciele mikrofirm, którzy w ostatnim czasie musieli stawić czoła nowym wyzwaniom, mogą również w łatwy i szybki sposób zawnioskować o wsparcie w postaci wakacji kredytowych i subwencji PFR w oddziałach Banku Pekao SA. Przymusowa kwarantanna wymuszona pandemią znacznie przyspieszyła prace nad dostępnością rozwiązań, ułatwiających zdalny kontakt z bankiem i wymianę dokumentacji. Efekty szybkiego postępu w tym zakresie widać wyraźnie na przykładzie bankowości dla najmniejszych biznesów w Banku Pekao.

Przebudowano i ułatwiono procesy bezkontaktowej obsługi za pośrednictwem systemów bankowości elektronicznej (PekaoBiznes24 i Pekao24 dla firm), infolinii czy poczty elektronicznej dla blisko 100 tematów różnych dyspozycji. Dzięki temu, prowadzący działalność gospodarczą mogą liczyć na szybkie i w pełni zdalne załatwienie prostych bankowych spraw, np. zmianę danych firmy czy wydanie zaświadczenia o prowadzeniu rachunku bankowego. Mikroprzedsiębiorcy borykający się z trudną sytuacją finansową firmy, spowodowaną COVID-19, mają też możliwość złożenia wniosków o wakacje kredytowe i wsparcie w ramach Tarczy Finansowej PFR bez wychodzenia z domu.

- W obecnej sytuacji naszym priorytetem jest zapewnienie klientom jak najbezpieczniejszej i najwygodniejszej obsługi. Ostatnie miesiące były trudne, zwłaszcza dla przedsiębiorców, dlatego staramy się ich odciążyć. Dlatego proponujemy nowe możliwości kontaktu z bankiem i ułatwiamy sposób składania różnych dyspozycji czy zawierania umów o dodatkowe produkty - mówi Marcin Kołakowski, dyr. departamentu klienta biznesowego w Banku Pekao SA.

Bank wprowadził też zmiany w systemach bankowości elektronicznej, które umożliwiają sprawny kontakt z doradcą klienta. Mikroprzedsiębiorcy korzystający z Pekao24 dla firm mają do dyspozycji nowe moduły, za pomocą których mogą wymieniać się dokumentami z pracownikiem banku w bezpiecznym środowisku bankowości transakcyjnej oraz zawierać zdalnie wystawione umowy lub dyspozycje. Na odległość można zawrzeć umowę o terminal płatniczy, rachunek pomocniczy lub kartę debetową, autoryzując swój podpis w ten sam sposób, w jaki potwierdza się realizację przelewu – za pomocą kodu SMS lub powiadomienia w aplikacji mobilnej PeoPay.

Pekao realizuje zdalnie także obsługę takich spraw jak zmiana sposobu generowania wyciągów do rachunku czy wydawanie zaświadczeń i opinii bankowych.