wtorek, 01 wrzesień 2020 12:53

Blisko połowa Polaków kłamie podczas rozmowy o pracę

Napisał
Blisko połowa Polaków kłamie podczas rozmowy o pracę fot. freeimages.com

Ponad 42% Polaków otwarcie przyznaje się do kłamania na rozmowach kwalifikacyjnych. Najczęściej kłamią pracownicy gastronomii (63%), administracji państwowej (53%) oraz biznesu i finansów (51%).

Tylko 1 na 4 nieuczciwych kandydatów został przyłapany na mówieniu nieprawdy. Jak i dlaczego oszukujemy na rozmowach o pracę? - pyta serwis hrnews.pl. Serwis kariery LiveCareer Polska przeprowadził badanie, w którym 1535 respondentów zapytano o to, jak i dlaczego kłamią na rozmowach kwalifikacyjnych. Okazuje się, że Polacy mają w tej kwestii sporo za uszami.

Kłamstwa na rozmowach kwalifikacyjnych najczęściej dotyczą dużego zainteresowania ofertą pracy (42%) oraz zaniżania swoich oczekiwań finansowych (37%). Nieco rzadziej - czynników motywujących do pracy (34%), relacji z poprzednim przełożonym (31%) oraz powodów zmiany pracy (31%). Niemal 27% respondentów, zapytanych na rozmowie kwalifikacyjnej o największą porażkę zawodową, celowo opisało inną, mniej dramatyczną.

Niepotrzebnie. Większość rekruterów nie zadaje tego pytania po to, by rozliczać nas z popełnianych błędów, ale by sprawdzić, czy umiemy stawiać czoła problemom oraz jak radzimy sobie w trudnych i stresujących sytuacjach - mówi Żaneta Spadło, ekspertka ds. kariery w LiveCareer Polska. - Mówiąc prawdę, możemy obrócić to pytanie na swoją korzyść -  pokazać, że potrafimy wyjść obronną ręką nawet z poważnego kryzysu.

Najczęstszym powodem oszukiwania na rozmowach o pracę jest długi okres bezrobocia (24% wszystkich odpowiedzi). Innymi — niespełnianie wymagań podanych w ofercie pracy (18%) i stresowanie się rozmową kwalifikacyjną (17%). Więcej niż 1 na 10 respondentów byłby skłonny skłamać, by dostać wyższą pensję niż oferowana.

Małgorzata Sury, ekspertka ds. kariery, komentuje: Są różne rodzaje kłamstwa, jednak oszukiwanie rekruterów to rodzaj manipulacji. Nawet jeśli kłamstwo wydaje nam się niewielkie lub uzasadnione, to, mówiąc nieprawdę, usiłujemy przecież wpłynąć na decyzję drugiej osoby i dostać pracę. Poza tym rekruter może nas łatwo sprawdzić, np. w internecie lub kontaktując się z naszym przełożonym.

„Badanie o kłamstwach na rozmowach kwalifikacyjnych 2020” wykazało również, że:

  • na rozmowach o pracę częściej kłamią mężczyźni (49%) niż kobiety (36%)
  • kobiety kłamią częściej od mężczyzn w dwóch przypadkach: kiedy pokazują zbyt duże zainteresowanie ofertą pracy (43%) lub zaniżają swoje oczekiwania finansowe (38%)
  • około 29% kandydatów celowo zawyżyło swoje umiejętności, a 27% podało wyższy poziom znajomości języka obcego niż w rzeczywistości
  • około 18% osób zrezygnowałoby z kłamania na rozmowie kwalifikacyjnej, gdyby spotkanie przebiegało w dobrej atmosferze.