niedziela, 13 wrzesień 2020 13:57

Skarżyński: Bez obowiązku pracy lekarza po studiach w kraju nie zatrzymamy zapaści kadrowej

Napisał
prof. Henryk Skarżyński prof. Henryk Skarżyński pl.wikipedia.com/Adam Tync

Grozi nam zapaść pokoleniowa we wszystkich obszarach – lekarskim, pielęgniarskimi, techników medycznych. To, że z roku na rok uniwersytety i inne uczelnie przyjmują coraz więcej studentów nie rozwiąże tego problemu - uważa prof. Henryk Skarżyński, dyr. Centrum Słuchu i Mowy Medicus, placówki nominowanej w konkursie Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia w rozmowie z Katarzyną Nowosielską z portalu prawo.pl.

Na jej pytanie: w co powinniśmy dziś inwestować, aby poprawić wartość zdrowotną rozumianą jako lepsze wyniki leczenia, satysfakcja pacjenta i efektywność ekonomiczna? profesor odpowiada: Potrzeb jest wiele. Zawsze tak było, ale w ostatnich latach zauważalna jest poprawa i w wielu obszarach widać zmiany pozytywne. Mam na myśli infrastrukturę obiektów w polskiej ochronie zdrowia. Oczywiście można wiele mówić o tym jakimi sposobami uzyskujemy tę poprawę, ale faktem jest, że możemy to odczuć.

Zdaję sobie sprawę, że nadal wiele obiektów wymaga generalnych remontów lub wręcz zamknięcia. To będzie się działo nieprzerwanie. Bazując na informacjach zawartych w raporcie z ubiegłorocznego Kongresu Zdrowia Polaków 2019 odnotowuję również poprawę w wyposażeniu ośrodków ochrony zdrowia w sprzęt i aparaturę. Ale rosną koszty jej utrzymania i odnawiania. Jednak bezwzględnym priorytetem są kadry. Grozi nam zapaść pokoleniowa we wszystkich obszarach – lekarskim, pielęgniarskimi techników medycznych.

Wśród największych wyzwań stojących przed placówkami medycznymi w kontekście pandemii profesor wymienia; zapewnienie dla pacjentów zgłaszających się ambulatoryjnie i w celu hospitalizacji oraz personelowi placówek medycznych bezpieczeństwa. W praktyce oznacza to zmniejszenie liczby konsultacji, leczenia stacjonarnego, a tym samym wydłużenie kolejek. Musimy zdawać sobie sprawę, że narażenie na zakażenie w placówkach ochrony zdrowia jest największe, gdyż do nich zgłaszają się chorzy, a nie zdrowi. Nie każdy będzie zarażał, ale każdy jest narażony na zakażenie od osoby przechodzącej chorobę bezobjawowo lub ze skąpym obrazem klinicznym.

Całość wywiadu: https://www.prawo.pl/zdrowie/zobowiazanie-lekarza-do-pracy-w-polskim-szpitalu,502972.html