czwartek, 08 październik 2020 12:52

Rogatek w nowych salach lekcyjnych

Napisał
sala w SP nr 124 im. S. Jachowicza w Warszawie sala w SP nr 124 im. S. Jachowicza w Warszawie fot. UTK

Nagrody odebrane - sale szkolne pomalowane. Nosorożec Rogatek, bohater prowadzonej przez Urząd Transportu Kolejowego Kampanii „Kolejowe ABC”, znalazł się w salach lekcyjnych w sześciu szkołach.

Wszystko dzięki Akcji Mural oraz zaangażowaniu uczniów i nauczycieli. Klasy zostały wyremontowane i pomalowane w zwycięskiej szkole z Nowej Szarzyny oraz pięciu wyróżnionych placówkach. W każdej odnowionej sali znalazło się miejsce dla Rogatka. Sympatyczny nosorożec przypomina uczniom o zachowaniu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych.

Do konkursu Akcji Mural zostało zgłoszonych prawie 2 tys. prac wykonanych przez ponad 19 tys. uczniów i nauczycieli szkół podstawowych w całej Polsce. Akcja miała swój finał w czerwcu tego roku. Zwycięski mural - zaprojektowany przez uczniów klasy VIC z Zespołu Szkół w Nowej Sarzynie - został przeniesiony na ścianę budynku w centrum stolicy. Można go podziwiać do końca roku przy placu Zawiszy w Warszawie. W ramach nagrody głównej w zwycięskiej szkole zostały również odmalowane sale lekcyjne, a laureaci wyruszyli na zieloną szkołę do Wrocławia i w Karkonosze. Podczas wycieczki mieli okazję m.in. wspiąć się na Śnieżkę, najwyższy szczyt Karkonoszy, pospacerować po starym mieście we Wrocławiu czy odwiedzić Panoramę Racławicką i Afrykarium. Ponadto uczniowie uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych przeprowadzonych przez Zespół Kampanii Kolejowe ABC. Podczas zajęć mogli pogłębić swoją widzę dotyczącą bezpiecznego zachowania w pobliżu przejazdów kolejowych, w pociągu, na dworcu czy na peronie.

W konkursie zostało wyróżnionych również 5 innych szkół. W każdej z nich odmalowano sale lekcyjne, a do uczniów trafiły książeczki edukacyjne Kampanii Kolejowe ABC. Wśród wyróżnionych placówek znalazły się: Szkoła Podstawowa nr 124 im. S. Jachowicza w Warszawie, Szkoła Podstawowa w Dunkowej, Szkoła Podstawowa w Nowej Iwicznej, Szkoła Podstawowa nr 35 im. Polskich Olimpijczyków w Toruniu oraz Szkoła Podstawowa im. Ks. Twardowskiego w Szkotowie.

- Konkurs w ramach Akcji Mural cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Jestem przekonany, że dzięki pięknie odnowionym klasom dzieci z wyróżnionych szkół już zawsze będą wiedzieć, jak zachować się w pobliżu torów, na dworcu czy w pociągu. Szczególnie, że w każdym odmalowanym pomieszczeniu będzie im o tym przypominał nosorożec Rogatek, bohater naszej Kampanii Kolejowe ABC - mówi Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Kampania Kolejowe ABC realizowana przez Urząd Transportu Kolejowego to ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna, propagująca zasady bezpieczeństwa oraz wartości i wzorce związane z odpowiedzialnym zachowaniem się podczas korzystania z transportu kolejowego. Kampania jest współfinansowana ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.