czwartek, 15 październik 2020 12:05

100 mln euro na preferencyjne finansowanie inwestycji MŚP

Napisał
100 mln euro na preferencyjne finansowanie inwestycji MŚP fot. freeimages.com

Firma leasingowa EFL podpisała kolejną umowę kredytową z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI).

Leasingodawca w ramach programu pomocy antycovidowej wprowadzonego w br. przez EBI (EFL COVID19 CRISIS RESPONSE FOR SME&MIDCAP PL) otrzymał pożyczkę w wysokości 100 mln euro. Środki mają być przeznaczone na finansowanie inwestycji mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Współpraca EFL z EBI trwa od 2007 r. W sumie podpisanych zostało 12 umów w zakresie finansowania o łącznej wartości 1080 mln euro. - Pozyskane środki zostaną przeznaczone na sfinansowanie inwestycji polskich firm, w tym trudnym i wymagającym dla rozwoju polskiej przedsiębiorczości  czasie - powiedział Radosław Woźniak, prezes EFL.

- EBI cieszy się z ponownego połączenia sił z EFL we wspieraniu polskiego małego i średniego biznesu. Ponieważ pandemia COVID-19 nadal obciąża gospodarkę, musieliśmy dostosować nasz zestaw instrumentów finansowych, do nowych realiów, aby szybko i skutecznie dotrzeć do firm, które nas potrzebują najbardziej. Leasing jest ważnym narzędziem dla młodych firm, które muszą nabyć nowe środki produkcji lub inwestować w unowocześnienie swoich firm - stwierdza prof. Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI.

Dzięki współpracy z EBI, EFL wprowadził do oferty atrakcyjny produkt leasingowy pod nazwą „leasing europejski”. Produkt ten jest tańszy od standardowej oferty leasingowej, a przez to łatwiej dostępny dla większej liczby klientów, czyli firm z sektora MŚP. W 2014 r. EFL przy współpracy z EBI jako pierwsza instytucja finansowa w Polsce i druga w Europie wprowadziła na rynek nową odsłonę korzystnego finansowania dla MŚP w ramach inicjatywy „Jobs for Youth” promującej firmy wspierające zatrudnienie osób młodych w wieku 15-24 lat.

W 2017 r. EFL przeprowadził proces sekurytyzacji wierzytelności. Była to jedna z największych tego typu transakcji na polskim rynku leasingu, w ramach której EFL pozyskał od EBI ponad 1 mld zł na wsparcie polskich przedsiębiorstw, jednocześnie oferując małym i średnim przedsiębiorcom finansowanie o niższym koszcie w ramach Nowego Leasingu Europejskiego.

Od 2008 r. w ramach Leasingu Europejskiego zawartych zostało blisko 107 tys. umów.